سرطان پوست در کمین کردستانی ها

سرطان پوست در کمین کردستانی ها

سرطان پوست در کمین کردستانی ها

پیامدهای جنگ تحمیلی در شهرها و روستاهای نوار مرزی و آلودگی آب برخی مناطق کردستان به آرسنیک و نیترات، سرطان پوست را افزایش داده است.

 

به گزارش فراناز، روزنامه شهروند نوشت: تحلیل جدول آمار فراوانی سرطان در سال ٩٢، در مناطق شهری و روستایی کردستان، نشان می دهد که ریشه این بیماری مرگ آور، در جسم و جان شمار زیادی از شهروندان استان کردستان ریشه دوانیده است.

 

براساس این آمار، سرطان پوست زیر پوست کردستانی ها نفس می کشد و در صدر انواع بیماری های سرطان در این استان قرار دارد.

 

به گفته فرزام بیدارپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ٢٢٠ نفر شامل ١٤٠ مرد و ٨٠ زن در سال ٩٢ به سرطان پوست دچار شده اند.
به عقیده پزشک متخصص پوست و مو در کردستان، سرطان پوست یک بیماری منحصربه فرد نیست؛ اما بیشتر سه نوع سرطان پوست ازجمله BCC (با منشأ سلول های پایه ای پوست) SCC (با منشأ سلول های شاخی) و ملانوم (با منشأ سلول های رنگدانه ای) شایع است.

 

جمال حسن زاده ریشه های این سرطان را عوامل ژنتیکی، ارثی و محیطی تحلیل کرد و گفت: اشعه نور آفتاب از عوامل محیطی تأثیرگذار، در ریسک بالای این سرطان در مناطق شهری به ویژه روستایی کردستان به شمار می رود.

 

به عقیده این پزشک، اقتصاد مردم کردستان مبتنی بر کشاورزی و دامداری است، که در مواقع کاشت، داشت و برداشت و چرای دام ها، بیشتر در معرض مستقیم اشعه نور آفتاب قرار می گیرند، که این مسأله می تواند در بروز بالای آمار سرطان پوست در این استان دخیل باشد.

 

به گفته حسن زاده، پیامدهای ناشی از بمباران شیمیایی ٨ سال جنگ تحمیلی در شهرها و روستاهای نوار مرزی و مناطق مورد تهاجم دشمن و همچنین آلودگی منابع آبی برخی از مناطق کردستان به آرسنیک و نیترات از دیگر عوامل تأثیرگذار در افزایش سرطان پوست است.

 

سرطان معده در ردیف دوم آمار سرطان های کردستان قرار دارد و به گفته بیدارپور ١٢٧ نفر مرد و٤٦ زن در سال ٩٢ به سرطان معده مبتلا شده اند، که به عقیده او رژیم غذایی پرچرب، کم تحرکی، مصرف بیش از حد نمک و سبک زندگی ناسالم از عوامل تشدید این بیماری به شمار می رود.

 

به گفته وی سرطان مری با ٨٨ بیمار مرد و٦٩ بیمار زن در ردیف سوم، کولورکتال در مجموع هر دو جنس با ١٣٤نفر، پستان ١٣٢ نفر، مثانه ١١٦نفر، خون ٩٧ نفر، پروستات ٧٥ نفر و سرطان ریه ٤٨ نفر به ترتیب در ردیف چهارم تا نهم قرار دارند. بیدارپور آمار بیماران انواع سرطانی شناخته شده در کردستان در سال ٩٢ را یک هزار و ٥١٥ نفر ذکر کرد و گفت: شهرستان سنندج با شناسایی و ثبت ٧٠٤ بیمار سرطانی شامل ٤٢٥ مرد و ٢٧٩ زن در صدر شهرستان های استان قرار دارد.

 

به گفته او شهرستان سقز با ١٨٨ بیمار سرطانی در مقام دوم و مریوان با ثبت وگزارش ١٦١ نفر در رتبه سوم قرار دارد.
بانه با شمار ٨٠ نفر، دیواندره ٧٥ نفر، کامیاران ٧٠ نفر، قروه ٦٧ نفر، دهگلان ٥٦ نفر، بیجار ٣٠ نفر، سروآباد ١٨ نفر و ٦٦ نفر هم با شهرستان و محل زیست نامعلوم، به ترتیب از شهرهای آلوده به انواع تومور و غده های سرطانی است که به گفته معاون بهداشتی باید با نگاه فرابخشی، برای کنترل رشد جهشی این بیماری چاره اندیشی کرد.

 

به گفته بیدارپور از مجموع یک هزار و٥١٥ بیمار سرطانی در کردستان ٣٣٦ نفردر گروه سنی ٧٤-٦٥، ٣٣٥ نفر در گروه سنی ٦٤-٥٥، ٢٦٩ نفر در گروه سنی ٨٤-٧٥ و مابقی در سایر گروه ها قرار دارند، که این سه گروه سنی در ردیف های یکم تا سوم، جدول فراوانی مطلق سرطان های شایع در کردستان قرار می گیرد.

 

براساس این گزارش، ٢٤نفر از مبتلایان به بیماری سرطان در کردستان در گروه سنی ١٤-٠ شناسایی شده اند، که این آمار در این گروه سنی نشان دهنده آمار ابتلای کودکان به انواع بیماری سرطان است، که امیدواریم با تدابیر دولت، از سرعت شیوع این پدیده مرگبار قرن در کردستان و کشور کاسته شود.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
برانگیختگی جنسی و هات کردن زنان + جزئیات کامل
برانگیختگی جنسی و هات کردن زنان + جزئیات کامل
مشاهده بیشتر