آوازه خوانی دختری نوجوان در خیابان های تهران

آوازه خوانی دختری نوجوان در خیابان های تهران

چند روز پیش و در هوای مطبوع  ودل انگیز بهاری در حوالی چهارراه ولی‌ عصر تهران، قدم‌زنان در حال رفتن به محل کار خود بودم…

و البته غرق در افکار و مشغله‌‌های ذهنی خود که یکدفعه صدای خاص و نامفهومی از قسمت شمالی خیابان توجهم را به خود جلب کرد.

مثل این بود که در مسیر حرکت خود در منتهی‌الیه شمالی خیابان ولی‌ عصر در حال نزدیک شدن به منبع تولید این صدا هستم.

با کمی توجه بیشتر، این صدا واضح‌تر شد و حالا به راحتی می‌توانستم صدای آوازمانند زنانه‌ای را تشخیص بدهم؛ زیاد به این صدای زنانه و البته پرطنین توجه نکردم و مسیرم در امتداد شمالی خیابان ولی عصر را در پیش گرفتم با این ذهنیت که احتمالا یکی از ماشین‌های شخصی عبوری از این محدوده، صدای ضبط ماشین خود را بلند کرده است.

اما در همین گیر و دار و وقتی چند قدمی در این مسیر بالاتر آمدم در کمال ناباوری با صحنه عجیبی مواجه شدم؛ دختری تقریبا ۱۴ـ ۱۵ ساله با پوشش شلوار جین و با یک بلوز کوتاه زنانه در حال نغمه‌سرایی و هنرنمایی با استفاده از یک آمپیلی‌فایر قابل حمل بود و البته این دختر خانم هنرمند آوازه‌خوان را(!) یک دختر دیگر که کمی کم ‌سن ‌و سال‌تر به نظر می‌رسید، مشایعت می‌کرد که این دختر مشایعت‌کننده زحمت نواختن “تنبک” به طرز هنرمندانه‌ای را می‌کشید!

جالب اینکه مضمون شعری هم که این این دختر خواننده برای اجرا در ملأ‌عام آن هم در شلوغی حوالی چهار راه ولی‌ عصر انتخاب کرده بود بسیار هم عاشقانه بود و چه زیبا از چشم و ابروی یار می‌گفت و درد عشقی که کشیده است!

اما در این میان، واکنش مردمی که در حال تردد از این محدوده بودند و با صحنه اجرای این موسیقی زنده(!) توسط این دختران آوازه‌خوان مواجه می‌شدند نیز جالب بود، اکثریت این جمعیت برای دقایقی بی‌خیال مقصد موردنظر خود شده و محو در اجرای این هنرمندان!

براستی مسئول و متولی بروز چنین رفتار‌هایی در سطح شهر آن هم در ملأ‌عام و با توصیف آنچه ذکر آن رفت، کیست؟ چه نهادی و مرجعی مسئولیت برخورد با چنین مواردی را بر عهده دارد؟ چرا باید فضای شهر به سمت‌وسویی برود که عده‌ای تا این حد و اندازه به خود اجازه بروز و ظهور رفتار‌های ساختارشکن و هنجارشکن دهند؟

پیش از این رفتارهای چند کودک و نوجوان که در مراکز عمومی، اتوبوس و مترو اقدام به خوانندگی می‌کردند را شاهد بودیم که البته ظاهرشان بیشتر به متکدیان شبیه بوده است اما حالا باید نظاره‌گر خوانندگی دخترکانی بزک‌کرده و محرک در خیابان‌های تهران باشیم آن هم در کمال آسودگی خاطر این مخدرات هنرمند!

مطالب داغ هفته اخیر