چه عواملی در کاهش طول عمر موثر است؟

چه عواملی در کاهش طول عمر موثر است؟

 در ادامه با عواملی که در کاهش طول عمر موثر است آشنا خواهید شد.با فراناز همراه باشید.

 

 

اگر گردن‌تان كلفت است؟

شكم بزرگ مي‌تواند شما را هر لحظه به مرگ نزديك كند اما تنها شكم‌گنده‌ها با خطر از دست دادن جان‌شان روبه‌رو نيستند. پژوهشگران مي‌گويند اين خطر گردن‌كلفت‌ها را هم تهديد مي‌كند. محققان مي‌گويند چربي‌هاي زيرپوستي كه در گردن شما انباشته شده است و احتمالا هر روز بيشتر هم مي‌شود، مي‌تواند از نشانه‌هاي مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي باشد پس اگر احساس كرديد يقه لباس‌تان سخت‌تر از قبل بسته مي‌شود، هر چه سريع‌تر نام‌تان را در يك باشگاه ورزشي بنويسيد، رژيم‌غذايي سالم‌تري را انتخاب كنيد و براي كم كردن چربي‌هاي انباشته و اضافي بدن‌تان تلاش كنيد. 

 

 

 اگر رقيب عشقي داريد؟

براي آقاياني كه به‌خاطر بله گرفتن از همسر آينده‌شان بايد با مرد ديگري رقابت كنند خبر خوبي نداريم. محققان مي‌گويند احتمال مرگ زودرس در ميان اين افراد بيشتر است. به نوشته ساينس‌ديلي، اين مردها مدام بايد براي جلب‌توجه كسي كه دوستش دارند انرژي بگذارند و استرس تحمل كنند و به همين دليل زندگي‌شان را در معرض خطر قرار مي‌دهند. پس اگر نمي‌خواهيد در جواني بميريد، كسي را براي زندگي مشترك انتخاب كنيد كه خواستگار ديگري ندارد. 

 

 

اگر قهوه‌خور هستيد؟

در مورد فوايد نوشيدن قهوه زياد شنيده‌ايم و نمي‌خواهيم در اين قسمت روي همه يافته‌هاي پژوهشگران در مورد خواص قهوه خط بكشيم اما قصد داريم شما را از نوشيدن بيش از اندازه آن منع كنيم چراكه با توجه به نتايج يك پژوهش، افراط در مصرف قهوه مي‌تواند شما را با خطر مرگ زودرس مواجه كند. مجله مايوكلينيك نتايج بررسي‌هايي را منتشر كرده كه نشان مي‌دهد قهوه‌خورهاي حرفه‌اي كه قبل از رسيدن به 55 سالگي، هر هفته بيشتر از 28 فنجان، يعني روزانه حدود چهار فنجان از اين نوشيدني را ميل مي‌كنند، با خطر مرگ زودرس روبه‌رو هستند درحالي كه اگر بعد از 55 سالگي اين ميزان قهوه را بنوشند، چنين خطري تهديدشان نمي‌كند. 

 

 

اگر  زياد مي‌نشينيد؟

پشت ميزنشيني استخوان‌هاي‌تان را از بین مي‌برد، قلب شما را تهديد مي‌كند و باعث مي‌شود هر روز چاق‌تر شويد. همين دلايل كافي است تا به‌خاطر نشستن زياد در طول روز و كم‌تحركي جان خود را زودتر از آنچه فكر مي‌كنيد از دست دهيد. به نوشته ديلي‌ميل، محققان مي‌گويند كارمندهايي كه بيشتر از يك‌سوم روزشان را پشت ميز مي‌نشينند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. پس اگر شما نمي‌خواهيد جزو كساني كه به‌خاطر اين عادت جان‌شان را از دست مي‌دهند باشيد، بين ساعات كاري مدام از روي صندلي بلند شويد و چند قدمي راه برويد.  فراموش نکنید که این  روش برای حفظ سلامتی شما توصیه شده است.

 

 

اگر  افسرده‌ايد؟

اضطراب و افسردگي فقط زندگي را براي شما سخت نمي‌كند بلكه مي‌تواند شما را به مرگ هم نزديك‌تر كند. از نظر محققان كساني كه از بيماري‌هاي خفيف رواني رنج مي‌برند و با اضطراب و افسردگي درگيرند، 67 درصد بيشتر از ديگران به مرگ زودرس دچار مي‌شوند و 16 درصد بيشتر از آنها به خاطر سرطان يا بيماري‌هاي قلبي در جواني مي‌ميرند. محققان مي‌گويند از آنجا كه مبتلايان بيماري‌هاي خفيف رواني به متخصصان مراجعه نمي‌كنند و بيماري‌شان تشخيص داده و درمان نمي‌شود، بيشتر به خاطر ابتلا به مشكلات رواني و بيماري‌هاي مربوط به آن جان خود را از دست مي‌دهند. البته ابتلا به بيماري‌هاي شديد رواني هم خطر مرگ زودرس را بالا مي‌برد تا جايي كه پژوهشگران ثابت كرده‌اند بيماراني كه دچار اسكيزوفرني هستند به‌طور متوسط 20 سال زودتر از ديگران مي‌ميرند. 

 

 

 اگر مادرتان چاق است؟

يك‌بار ديگر بايد به خاطر مشكلات ديگران قرباني شويد و زندگي‌تان را در معرض تهديد قرار دهيد. محققان مي‌گويند چاقي مادر شما مي‌تواند زندگي خودتان را تهديد كند. به نوشته ديلي‌ميل، بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد كودكاني كه مادري چاق دارند، بيشتر از آنهايي كه از مادري با وزن طبيعي متولد شده‌اند در معرض مرگ زودرس قرار مي‌گيرند. محققان بر اين باورند كه چاقي دوران بارداري، خطر ابتلاي كودك به فشارخون و قند خون بالا را بيشتر مي‌كند و اين مشكلات زمينه‌ساز ابتلاي فرد به بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌شود. به گفته محققان، فرزندان مادراني كه بي‌ام‌آي آنها از 30 بيشتر است، 35 درصد بيشتر از آنهايي كه وزن طبيعي دارند دچار مرگ زودرس مي‌شود و اين كودكان 29 درصد بيشتر از ديگران به‌خاطر مشكلات قلبي روانه بيمارستان مي‌شوند. 

 

 

اگر كمتر از شش ساعت مي‌خوابيد؟

نه‌ تنها شيوه‌اي كه با كمكش به خواب مي‌رويد، بلكه ميزان خواب شما هم مي‌تواند مرگ يا زندگي شما را در دست خود بگيرد. از نظر محققان فقط قرص‌هاي خواب‌آور نيستند كه شما را به كشتن مي‌دهند، كم‌خوابي هم مي‌تواند به اندازه اين داروها كشنده باشد.  مي‌گويند براي حفظ سلامت بايد هر روز بين هفت تا هشت ساعت بخوابيد اما شايد ندانيد كه خواب كمتر از شش ساعت نه‌تنها سلامت جسم و روان كه جان شما را هم به خطر مي‌اندازد. به نوشته تلگراف، محققان مي‌گويند كساني كه كمتر از اين ميزان در شب مي‌خوابند، 12 درصد بيشتر از آنهايي كه خواب‌شان 8 ساعت در شب است باخطر مرگ زودرس مواجهند. درحالي كه از نظر پژوهشگران بيشتر از 9 ساعت خوابيدن در شب هم مي‌تواند سلامت را به‌خطر بيندازد اما خواب كم هم خطر مرگ بر اثر ابتلا به ديابت، فشارخون بالا، افزايش كلسترول بد و چاقي را بيشتر مي‌كند.

 

 

 اگر مجرديد؟

كم نيستند كساني كه با ديدن چالش‌ها و دشواري‌هاي زندگي متاهلي، دوران مجردي‌شان را به عنوان دوران طلايي زندگي خود معرفي مي‌كنند اما محققان بر اين باورند آدم‌هاي متاهل حتي اگر از اين موضوع به ظاهر ناراضي باشند، بيشتر از مجردها عمر مي‌كنند.  به گزارش فراناز به نقل از ديلي‌ميل، محققان ثابت كرده‌اند خانم‌هاي مجرد حدود هفت تا 15 سال كمتر از زنان متاهل زندگي مي‌كنند و حتي در همين دوران كوتاه زندگي‌شان، بيشتر از زنان متاهل به بيماري‌هاي گوناگون دچار مي‌شوند. از نظر محققان شرايط براي مردهايي كه مجرد مي‌مانند و هرگز ازدواج نمي‌كنند از اين هم بدتر است و عمر آقايان مجرد هشت تا 17 سال از مردهايي كه ازدواج كرده‌اند، كمتر است. با توجه به بررسي‌هاي انجام شده، مردهاي مجرد 32 درصد بيشتر از مردهاي متاهل خود را در معرض مرگ قرار مي‌دهند و زناني كه مجرد هستند 32 درصد بيشتر از همتايان متاهل‌شان با چنين خطرهايي خود را مواجه مي‌كنند. پژوهشگران بر اين باورند حلقه گسترده حمايتي كه افراد متاهل از آن بهره‌مند هستند، به آنها احساس قدرت بيشتري مي‌دهد. از طرف ديگر وجود همسر آنها باعث مي‌شود وضعيت تغذيه و سلامت بهتري داشته باشند درحالي كه مجردها كمتر به سلامت خود مي‌رسند.

 

 

 اگر ناباروريد؟

ناباروري تنها غم كساني كه در آرزوي پدر شدن هستند را بيشتر نمي‌كند. محققان مي‌گويند اگر اين مشكل پايش به زندگي مردها باز شود، مي‌تواند جان‌شان را هم بگيرد. پژوهشگران دانشگاه استنفور معتقدند مرداني كه به مشكل ناباروري دچار هستند، دو برابر بيشتر از ديگران در معرض خطر جوانمرگ شدن قرار دارند. به گفته پژوهشگران مردان جواني كه دو يا تعداد بيشتري اختلال در اسپرم دارند، نسبت به كساني كه با چنين مشكلاتي درگير نيستند كمتر عمر مي‌كنند اما پژوهشگران هنوز دلايل كوتاه شدن عمر آنها را نمي‌دانند. 

 

 

اگر با نظامي‌ها ازدواج كنيد

بررسي‌هاي پژوهشگران نشان مي‌دهد دليل اصلي مرگ در ميان افراد مشهور ابتلا به عفونت و سرطان است و از آنجا كه آنها كمتر سبك زندگي سالم را انتخاب مي‌كنند، جان‌شان را زودتر از نظامياني كه چارچوب‌هاي خاصي براي زندگي‌شان دارند از دست مي‌دهند. 

 

 

اگر  با همسرتان كل‌كل مي‌كنيد؟

گفتيم كه طلاق، رقابت‌هاي عشقي يا بي‌يار ماندن مرگ را به شما نزديك مي‌كند. با اين وجود محققان مي‌گويند حتي اگر با هيچ‌كدام از اينها مواجه نشويد اما رابطه‌تان با همسر يا اعضاي خانواده‌تان شكرآب باشد، باز هم مرگ شما را تهديد مي‌كند. ديلي‌ميل نوشته است از نظر محققان دعواهاي مداوم با همسر، دوستان يا اعضاي خانواده باعث مي‌شود پيري را نبينيد و در ميانسالي جان خود را از دست دهيد. درحالي كه محققان تاثير مرگ‌آور مشاجرات خانوادگي را ثابت كرده‌اند، بر اين موضوع هم تاكيد مي‌كنند كه همه افراد به يك اندازه از اين موضوع تاثير نمي‌پذيرند. با توجه به بررسي‌هاي آنها مردها و افراد بيكار بيشتر از ديگران از اين مشكلات و بحث‌ها تاثير مي‌پذيرند و جان خود را به‌خاطرشان از دست مي‌دهند.  این گروه از محققان بر این باورند که مردها در مواجهه با مشکلات و سختی ها  اثرپذیری بیشتری دارند و مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهند. این در حالی است که غالب زنان در این شرایط قوی‌تر برخورد می‌کنند.

 

 

 اگر سريال‌بين هستيد؟

اين روزها بازار سريال ديدن داغ است و كم نيستند كساني كه ساعات زيادي از زمان خانه بودن‌شان را در مقابل تلويزيون مي‌گذرانند. محققان مي‌گويند شايد ديدن برنامه‌هاي تلويزيوني افراد را سرگرم كند و فكر خيلي چيزها را از سرشان بيرون كند اما خطر مرگ زودرس را در ميان آنها دوبرابر مي‌كند.  بررسي‌ها نشان مي‌دهد تلويزيون‌بين بودن تحرك را از افراد مي‌گيرد و جان‌شان را تهديد مي‌كند. هلث‌دي‌نيوز نوشته است به خاطر همين بي‌تحركي‌ها، كساني كه هر روز سه ساعت يا بيشتر را در مقابل تلويزيون مي‌گذرانند دوبرابر بيشتر از آنهايي كه با جعبه جادويي ميانه‌اي ندارند به مرگ زودرس نزديك مي‌شوند. با توجه به گفته متخصصان، براي سالم ماندن قلب و طول عمر بيشتر، هر فرد بايد حداقل 75 دقيقه در روز را به فعاليت‌هاي هوازي بگذراند و اگر اين الگو را در زندگي‌اش رعايت نكند، بايد اين واقعيت تلخ را هم بپذيرد. 

 

 

اگر  كمرتان پهن است؟

اگر دور كمرتان پهن باشد، احتمالا اعتماد به نفس لباس خريدن را از دست مي‌دهيد چراكه هميشه بايد لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه دور كمرشان اندازه‌تان است اما قدشان براي‌تان حسابي بزرگ است. اما اين تنها مشكلي نيست كه اضافه شدن چربي به دور كمرتان براي شما ايجاد مي‌كند. محققان مي‌گويند اين اتفاق مي‌تواند عمر شما را هم كم كند. ديلي‌ميل نوشته است بالا بودن اندازه دور كمرتان شما را در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي قرار مي‌دهد و احتمال مرگ‌تان بر اثر مشكلات تنفسي و سرطان را هم بيشتر مي‌كند. از نظر پژوهشگران در صورتي كه دور كمر آقايان از 90 سانتي‌متر بيشتر باشد، با گذشتن از 40 سالگي، طول عمر آنها سه سال كمتر مي‌شود و اگر دور كمر اين افراد به 110 سانتي‌متر برسد، شيبي كه آنها را به مرگ هدايت مي‌كند، تند‌تر هم مي‌شود. به گفته پژوهشگران زن‌ها هم نبايد اجازه دهند دور كمرشان از 70 سانتي‌متر بيشتر شود چراكه در اين صورت بعد از 40سالگي عمرشان سه سال كمتر مي‌شود و اگر دور كمرشان به 95 برسد، از اين هم به مرگ نزديك‌تر مي‌شوند. 

 

 

اگر  كمرتان پهن است؟

اگر دور كمرتان پهن باشد، احتمالا اعتماد به نفس لباس خريدن را از دست مي‌دهيد چراكه هميشه بايد لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه دور كمرشان اندازه‌تان است اما قدشان براي‌تان حسابي بزرگ است. اما اين تنها مشكلي نيست كه اضافه شدن چربي به دور كمرتان براي شما ايجاد مي‌كند. محققان مي‌گويند اين اتفاق مي‌تواند عمر شما را هم كم كند. ديلي‌ميل نوشته است بالا بودن اندازه دور كمرتان شما را در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي قرار مي‌دهد و احتمال مرگ‌تان بر اثر مشكلات تنفسي و سرطان را هم بيشتر مي‌كند. از نظر پژوهشگران در صورتي كه دور كمر آقايان از 90 سانتي‌متر بيشتر باشد، با گذشتن از 40 سالگي، طول عمر آنها سه سال كمتر مي‌شود و اگر دور كمر اين افراد به 110 سانتي‌متر برسد، شيبي كه آنها را به مرگ هدايت مي‌كند، تند‌تر هم مي‌شود. به گفته پژوهشگران زن‌ها هم نبايد اجازه دهند دور كمرشان از 70 سانتي‌متر بيشتر شود چراكه در اين صورت بعد از 40سالگي عمرشان سه سال كمتر مي‌شود و اگر دور كمرشان به 95 برسد، از اين هم به مرگ نزديك‌تر مي‌شوند. 

 

 

اگر  عضلات‌تان ضعيف است؟

مرگ قبل از 55 سال را مرگ زودرس يا همان جوانمرگي تعبير مي‌كنند. محققان مي‌گويند چنين فاجعه‌اي مي‌تواند به دلايل مختلفي سراغ آدم‌ها برود و يكي از دلايل آن ضعف عضلاني است. به نوشته هلث‌دي‌نيوز از نظر پژوهشگران نوجوان‌هايي كه در عضلات‌شان احساس ضعف مي‌كنند و ماهيچه‌هاي قوي ندارند، ممكن است پيش از رسيدن به 55سال جان خود را از دست دهند، درحالي كه قوي بودن ماهيچه‌ها نزديك به 20 تا 35 درصد خطر جوانمرگ شدن را كم مي‌كند. گذشته از اين پژوهشگران معتقدند كساني كه ماهيچه‌هاي قوي دارند كمتر به بيماري‌هاي رواني از قبيل اسكيزوفرني مبتلا مي‌شوند اما آنهايي كه عضلات‌شان ضعيف است، به احتمال 5/9 درصد بيشتر از ديگران به‌خاطر مشكلات قلبي جان‌شان را از دست مي‌دهند و 6/24 آنها هم به‌خاطر خودكشي مي‌ميرند. اما آمار مرگ بر اثر مشكلات قلبي در آنهايي كه عضلات قوي دارند 6/5 درصد است و تنها 9/16 درصد آنها جان خود را مي‌گيرند. 

 

 

 اگر  در كودكي استرس داشته‌ايد؟

آنچه در كودكي به شما گذشته است، تا دم مرگ هم رهاي‌تان نخواهد كرد. محققان مي‌گويند شرايطي كه در روزهاي كودكي تجربه كرده‌ايد حتي مي‌تواند به جوانمرگ شدن‌تان منجر شود. از نظر آنها كساني كه در كودكي‌شان استرس زيادي را تجربه كرده‌اند، در بزرگسالي بيشتر بيمار مي‌شوند و زودتر هم مي‌ميرند. به نوشته تلگراف از نظر محققان استرس، فقر و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن در كودكي، بيماري‌هاي قلبي و التهابي را در بزرگسالي به جان آدم‌ها مي‌اندازد و باعث مي‌شود سلول‌هاي اين افراد زودتر پير شود. براساس پژوهش‌ها، كساني كه كودكي‌شان را در خانواده‌هاي بدتري گذرانده‌اند، بيشتر در معرض ابتلا به فشارخون قرار دارند و قلب‌شان هم بيشتر بيمار مي‌شود. از نظر محققان اميد به زندگي اين افراد و كساني كه در كودكي والدين‌شان را از دست داده‌اند هم كمتر است و خطر مرگ زودرس بيشتر تهديدشان مي‌كند. 

 

 

 اگر پسرتان چاق است؟

شايد از خواندن اين تيتر تعجب كنيد و بگوييد مگر مي‌شود چاقي يك نفر ديگر زندگي شما را تهديد كند؟! اما محققان مي‌گويند حتي چنين موضوع عجيبي مي‌تواند با زندگي شما بازي كند. هلث‌دي‌نيوز نوشته است والديني كه پسر چاق دارند، بيشتر با خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي روبه‌رو مي‌شوند. از نظر محققان درحالي كه بزرگ كردن پسري كه وزنش از اندازه طبيعي كمتر است چنين خطري را به جان پدر و مادرها نمي‌اندازد، چاق بودن فرزند پسر باعث ابتلاي والدين به بيماري‌هاي قلبي، تنفسي، ديابت و حتي برخي از سرطان‌ها مي‌شود. محققان هنوز علت دقيق اين موضوع را اعلام نكرده‌اند اما در بررسي كه انجام دادند دريافتند ميان چاقي پسرها و مرگ زودرس والدين‌شان به اين دلايل همبستگي آماري وجود دارد. 

 

 

 اگر  با قرص مي‌خوابيد؟

اگر بدون دارو خواب به چشم‌تان نمي‌آيد خبر بدي براي‌تان داريم. شما با دست خودتان با جان خود بازي مي‌كنيد. محققان مي‌گويند كساني كه با قرص‌هاي خواب‌آور به خواب مي‌روند، 35 درصد بيشتر از ديگران در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. آنها مي‌گويند كساني كه بين 18 تا 132 قرص خواب‌آور را در سال دريافت مي‌كنند، 6/4 برابر كساني كه با اين داروها ميانه‌ای ندارند به مرگ زودرس گرفتار مي‌شوند. اين درحالي است كه آنهايي كه كمتر از 18 قرص در سال را هم دريافت كرده‌اند، تا 5/3 برابر بيشتر از كساني كه داروي خواب‌آور نمي‌خورند جان‌شان را به خطر مي‌اندازند. 

 

 

اگر از هر هفت نفر، يك نفر

از آنجا كه در كشورهاي توسعه‌يافته از هر هفت زوج يكي‌شان نابارور است، پژوهشگران توصيه مي‌كنند درمان اين مشكلات جدي‌تر گرفته شود تا مردهاي كمتري قرباني مرگ در جواني شوند. آخرين آمار رسمي كه در مورد شيوع ناباروري در كشور اعلام شد، مربوط به دو سال پيش است. آماري كه در سال 91 توسط مسئولان فاش شد مي‌گويد بيشتر از 20 درصد زوج‌هاي ايراني نابارور هستند. به گفته رئيس پژوهشگاه باروري و ناباروري ابن‌سينا 2/20 درصد زوج‌هاي ايراني با اين مشكل دست و پنجه نرم مي‌كنند درحالي كه شيوع ناباروري در دنيا بين 12 تا 15درصد گزارش شده است. البته هنوز اعلام نشده چه تعداد از اين افراد مرد بوده و علاوه بر ناباروري، با كاهش عمر ناشي از آن روبه‌رو هستند. با اين وجود پژوهشگران تاكيد مي‌كنند كه مردان نابارور بيشتر از آقاياني كه توانايي پدر شدن دارند در معرض خطر جوانمرگي قرار دارند، چراكه ناتواني بدن اين مردها در توليد اسپرم‌هاي بارور مشكلات ديگري براي سلامت‌شان ايجاد مي‌كند كه به كوتاه شدن عمر مي‌انجامد، پس اگر همسرتان چنين مشكلي دارد، به جاي سوختن و ساختن فورا براي درمان او اقدام كنيد. ‬‎

 

 

اگر مشهور هستيد؟

اگر در آرزوي كسب شهرت هستيد و دل‌تان مي‌خواهد به جمع بازيگران، خوانندگان يا ورزشكاران سرشناس وارد شويد، اين قسمت را بخوانيد. محققان مي‌گويند رسيدن به چنين آرزويي مي‌تواند جان شما را بگيرد. به نوشته ساينس‌ديلي، اين افراد سرشناس هفت سال‌ونیم زودتر از ديگران مي‌ميرند اما كساني كه در گروه درجه‌داران نظامي قرار دارند، هشت سال بيشتر از اين افراد مشهور عمر مي‌كنند. درحالي بازيگران و خوانندگان و ورزشكاران مطرح در خطر مرگ قرار دارند كه تاجران و سياستمداران به‌طور ميانگين سه سال بيشتر از اين افراد عمر مي‌كنند.

 

 

اگر حیاط خلوت دارید؟

شايد مردهاي خيانتكار احساس كنند باهوش‌تر از ديگران هستند و بدون آنكه كسي از مخفي‌كاري‌هاي‌شان بويي ببرد، براي رسيدن به خواسته‌هاي غيرمجازشان قدم برمي‌دارند اما محققان مي‌گويند اين افراد در واقع تيشه به ريشه خود مي‌زنند و با جان‌شان بازي مي‌كنند. ديلي‌ميل نوشته است خيانت مي‌تواند قلب مردها را از كار بيندازد و زندگي‌شان را به پايان برساند. از نظر پژوهشگران بيشتر شدن استرس اين مردهاي پنهان‌كار و اضافه شدن عذاب وجدان و احساس گناه به مشكلات‌شان باعث زودتر مردن آنها مي‌شود. محققان بر اين باورند كه رابطه‌هايي كه خارج از چارچوب ازدواج شكل مي‌گيرد، مي‌تواند فشارخون و ضربان قلب مردها را بالاتر ببرد و طولاني شدن اين روند هم مي‌تواند به قيمت جان آقايان تمام شود. 

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی