كدام يك شما را لاغر و خوش اندام مي‌كند؟

كدام يك شما را لاغر و خوش اندام مي‌كند؟

آب پرتقال، آب سيب يا آب نارگيل؟

كدام يك شما را لاغر مي‌كند؟

شما هم فكر مي‌كنید پشت پوسته سفت نارگيل، معجون سفيد رنگي وجود دارد و بدون آنكه خاصيت‌هايش را بدانيد با اميد فراوان آن را مي‌نوشيد؟ محققان مي‌گويند اشتباه نمي‌كنيد اما در اين چند خط مي‌خواهيم شما را با خواص ناشناخته آب نارگیل آشنا كنيم. بررسي‌ها ثابت كرده آب نارگيل يك معجون كم‌چرب است كه مي‌توانيد بدون نگراني از چاق شدن، هر چه مي‌خواهيد از آن بنوشيد؛ اين نوشيدني اشتهاي شما را كم مي‌كند و به دلیل مواد مغذي كه در خود دارد، به شما احساس سيري مي‌دهد. به گفته متخصصان هر ليوان از آن تنها 50 كالري دارد اما مي‌تواند مانع پرخوري شما در ساعات بعدي روز شود. گذشته از اين آب نارگيل درد معده را تسكين مي‌دهد و فشارخون شما را هم پايين مي‌آورد.

 

رزماری، برگ بو يا هل؟

كدام يك خستگي را در مي‌كند؟

ادويه‌هاي خوش‌رنگ و بو، تنها طعم متفاوتي را به غذاي‌تان هديه نمي‌كنند، بلكه از نظر محققان هر يك دنيايي از خاصيت را در خود دارند و گذشته از تضمين سلامت جسمي‌تان، مشكلات مقطعي كه با آن روبه‌رو مي‌شويد را هم مي‌توانند برطرف كنند. از نظر پژوهشگران رزماري يكي از ادويه‌هايي است كه در روزهاي طولاني تابستان مي‌تواند به كمك‌تان بيايد و خستگي ساعت‌هاي طولاني كار را از بدن‌تان بيرون كند. پژوهشگران مي‌گويند اين گياه دارويي سرشار از فلاونوئید است و مي‌تواند انرژي بدن را بيشتر كند. پس اگر هنگام رسيدن به خانه احساس كرديد توان انجام هيچ كار مفيدي را نداريد، 20 گرم برگ رزماري را در 150 ميلي‌ليتر آب جوش دم كرده و روزتان را از نو شروع كنيد.

 

گيلاس، آلبالو يا انگور؟

كدام يك جايگزيني براي ژلوفن است؟

به جاي اينكه دردهاي‌تان را با داروهاي شيميايي آرام كنيد و به بدن‌تان ضرر برسانيد، بهتر است سري به داروخانه طبيعت بزنيد و با خوردن چند دانه آلبالو بدن‌تان را آرام كنيد. محققان مي‌گويند فرقي نمي‌كند كه آلبالوي خشك بخوريد يا سراغ ميوه تازه آن برويد، بلكه كافي است با كمك آن فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را در بدن‌تان محدود كنيد. به گفته محققان این آنزیم‌ها نقش مهمي در ايجاد التهاب و احساس درد دارند و اگر بتوانيد آنها را مهار كنيد، نيازي به خوردن مسكن‌هاي قوي نخواهيد داشت. بررسي‌ها ثابت كرده است كه درست به همين دليل آلبالو بدن بيماران مبتلا به آرتریت و نقرس را آرام‌تر مي‌كند و البته علاوه بر همه اين خاصيت‌ها توانايي پيشگيري از سرطان و مقابله با پوكي استخوان را هم دارد.

 

چاي سياه، سبز يا سفيد؟

كدام يك دواي پوكي استخوان است؟

تا همين چند سال پيش كمتر كسي جز چاي سياه سراغ چاي ديگري مي‌رفت. اما اين روزها به هر عطاري كه سر بزنيد، چاي‌هاي رنگارنگي را به شما معرفي مي‌كنند كه هر يك خواص بي‌شماري دارند. يكي از اين نوشيدني‌هاي محبوب كه چند سالي است نام‌آشنا‌تر شده، چای سفید است كه طعمي ملايم‌تر از چاي سبز دارد. محققان مي‌گويند اين نوشيدني مي‌تواند كلسترول و فشارخون را كم كند و قندخون مصرف‌كنندگانش را پايين بياورد. گذشته از همه اين خاصيت‌ها چاي سفيد لثه‌هاي شما را هم تقويت مي‌كند و از آنجا كه توان مبارزه با پوكي استخوان را هم دارد، به سلامت استخوان‌هاي شما نیز كمك مي‌كند.

 

سركه سيب، آب چغندر يا عرق نعناع؟

ورزشكاران كدام يك را بخورند؟

اگر مي‌خواهيد تمرينات سنگين ورزشي را آغاز كنيد و به انرژي بيشتري نياز داريد، قبل از رفتن به باشگاه يك ليوان آب چغندر بنوشيد. محققان مي‌گويند نیترات موجود در این گياه مي‌تواند كارايي بدن و قدرت شما را بيشتر كند و بعد از تبديل شدن به منوکسید ازت، گردش خون و انقباض عضلانی شما را به بهترين حالت در بياورد.

به عقيده پژوهشگران، براي مشاهده تاثير خارق‌العاده اين نوشيدني، مي‌توانيد تا 500 ميلي‌ليتر در روز از آن بنوشيد و تنها بعد از شش روز شاهد بالا رفتن شگفت‌انگيز قدرت‌تان باشيد. اما اگر به طعم معجون قدرت‌زايي كه مي‌نوشيد هم اهميت مي‌دهيد، قطعا از خوردن آب چغندر لذتي نمي‌بريد اما مي‌توانيد اين نوشيدني را با آبميوه‌هاي خوش‌طعم ديگر مخلوط كرده و نوشیدنش را آسان‌تر كنيد.

 

نيمرو، خوراك سيب‌زميني يا سوپ شير؟

كدام يك را در وعده سحر بخوريم؟

با وجود گرماي هوا و طولاني بودن روزهاي تابستان كمتر روزه‌داري است كه احساس گرسنگي را در ساعات طولاني عبادتش تجربه نكند.  اما به عقيده متخصصان با انتخاب تغذيه درست در وعده سحر، مي‌توان گرسنگي ميانه روز را تا اندازه زيادي كنترل كرد.

 از نظر آنها سيب‌زميني يكي از خوراكي‌هايي است كه احساس سيري را در شما طولاني‌تر مي‌كند و اگر به صورت بخارپز يا تنوري مصرف شود، زيان سيب‌زميني‌هاي ســرخ شــده هم به بدن‌تان نمي‌رسد. از نظر متخصصان اگر در كنار سيب‌زميني، از گوشت سفيد، لوبيا قرمز و پنير سفيد هم كمك بگيريد، احساس سيري‌تان ماندگار‌تر مي‌شود.

 

پياز، گوجه يا خيار؟

گرما زده‌ها كدام يك را بخورند؟

تحمل بيرون ماندن از خانه در اين هواي گرم، كار هر كسي نيست. تعريق زياد و احساس آزار دهنده تشنگي و ‌كم‌آبي بدن مي‌تواند ساكنان مناطق گرم را كلافه كند، اما از نظر محققان اين مشكل را هم مي‌توان با تغذيه مناسب تا اندازه‌اي كمرنگ كرد.

به عقيده آنها خيار مي‌تواند آب مورد نياز بدن را تامين كند و احساس عطش و بي‌تابي را از شما بگيرد. پس تا مي‌توانيد خيار بدون نمك بخوريد و اگر هم حوصله مدام خيار خوردن نداريد، آن را در مخلوط‌كن بريزيد و سربكشيد.

مطالب داغ هفته اخیر