7 راه و روش برای دلجویی از همسر

7 راه و روش برای دلجویی از همسر

اگر درباره نحوه دلجویی، موقعیت دلجویی و روش‌های دلجویی برایتان سوالاتی پیش آمده است، ادامه این مطلب را حتماً بخوانید.

 

با مهارت دلجویی آشنا شوید

یکی از مهارت‌های مورد نیاز زندگی مشترک که در بسیاری از موارد به زوجین کمک می‌کند، مهارت دلجویی کردن است. تسلط بر این مهارت، زندگی موفق را برای زوجین تضمین می‌کند. مهارت دلجویی، مهارتی اساسی و پایه‌ای است و راه یاد گرفتن آن هم این است که شروع به دلجویی کنید. وقتی یک یا دو بار این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که باید از چه راهی وارد شوید و همسرتان با چه روشی دلگیری‌اش را از شما فراموش می‌کند.

 

به همسرتان عشق بورزید

عشق و علاقه در این فرآیند بسیار مهم است، چون دلجویی از فردی اتفاق می‌افتد که جایگاه مهم و باارزشی برای شما دارد. وقتی می‌گویید «غرورم اجازه نمی‌دهد»، در این حالت، غرورتان را حفظ می‌کنید و به جای آن، عشق همسرتان را از دست می‌دهید. در حقیقت به قیمت از دست دادن عشقتان، غرور خود را حفظ می‌کنید؛ بنابراین واقعاً به همسرتان عشق بورزید تا راحت‌تر بتوانید از او دلجویی کنید.
وقتی هر دو از موضوعی ناراحت هستید، شاید منتظر بمانید تا دیگری قدم اول را برای دلجویی بردارد؛ این یعنی شما مهارت لازم را برای ترمیم آسیب احساسی که در زندگی مشترکتان ایجاد شده است، ندارید و توجه ندارید که به خاطر همین اشتباهتان، ممکن است به‌مرور زمان، علاقه شما و همسرتان کمرنگ شود؛ بنابراین برای دلجویی، خودتان پیش‌قدم شوید.

 

برای دلجویی، پیش‌قدم شوید

وقتی هر دو از موضوعی ناراحت هستید، شاید منتظر بمانید تا دیگری قدم اول را برای دلجویی بردارد؛ این یعنی شما مهارت لازم را برای ترمیم آسیب احساسی که در زندگی مشترکتان ایجاد شده است، ندارید و توجه ندارید که به خاطر همین اشتباهتان، ممکن است به‌مرور زمان، علاقه شما و همسرتان کمرنگ شود؛ بنابراین برای دلجویی، خودتان پیش‌قدم شوید.

 

به دنبال اثبات محق بودن خودتان نباشید

وقتی می‌خواهید از همسرتان دلجویی کنید، در اصل، قصد کمک به او را دارید، نه این که بخواهید خودتان را اثبات کنید. اگر قصدتان دلجویی باشد، اما به دنبال اثبات این باشید که حق با شماست، دلجویی انجام نمی‌گیرد. دلجویی، فارغ از این است که چه فردی راست می‌گوید و چه فردی دروغ. در این حالت، موضوع رها می‌شود و توجه به خود فرد اهمیت دارد. به جای این که صحبت روی موضوع مورد بحث باشد، تمرکز روی احساسات طرف مقابل و کمک به او است.

نشان دهید با خود همسرتان مشکل ندارید

اگر فکر می‌کنید با گرفتن هدیه، همسرتان خوشحال می‌شود، این راه را امتحان کنید. به این ترتیب به او نشان می‌دهید که با خود او مشکلی ندارید، اگر فکر می‌کنید درست کردن غذای دوست‌داشتنی همسرتان، می‌تواند او را از دلخوری دور کند، همان موقع این کار را انجام دهید. همراهی در یک خرید، در یک مهمانی و… همگی نشان می‌دهد که شما بیشتر از موضوع، به همسرتان اهمیت می‌دهید.

 

با تفاوت شیوه دلجویی از خانم‌ها و آقایان آشنا شوید

در دلجویی باید بدانید شیوه دلجویی از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت این دو جنس بیشتر دقت کنید. از آنجا که خانم‌ها خیلی شنیداری هستند و دوست دارند بشنوند، بهتر است مردها عبارت‌هایی مانند این که «من تو رو دوست دارم» و «تو برایم مهمی» و «من منظوری نداشتم» را زیاد استفاده کنند.
نیاز ذاتی خانم‌ها، دوست داشته شدن و دوست داشتن است؛ بنابراین وقتی در موضوعی قرار می‌گیرند که آزرده خاطرند، نیاز ذاتی‌شان آسیب می‌بیند و با خودشان فکر می‌کنند «من رو دوست نداره» یا «نفهمید من دوستش دارم».
درخور ذکر است که نیاز ذاتی آقایان نیز قدرت و توانایی است. معمولاً در بحران‌ها، احساس آزاردهنده آقایان، بی‌کفایتی و تحقیر شدن است؛ بنابراین باید کلماتی به کار گرفته شود که این احساس از او گرفته و حس توانمندی به او بازگردانده شود؛ بیان عبارت‌هایی مانند «من میدونم که تو میتونی» و «میدونم به فکر ما هستی و حواست هست» بسیار مهم است. به‌طور کلی، در دلجویی کردن باید به فرهنگ کلماتی که بینتان است، بیشتر توجه کنید و هر آنچه را که برای بهتر شدن حال طرف مقابلتان لازم است انجام دهید.

 

برای دلجویی، وقت‌شناس باشید

برای جلوگیری از سوءتفاهم، باید در وقت مناسب درباره موضوعی که درباره آن با همسرتان جروبحث کرده‌اید، صحبت کنید. در فرآیند دلجویی، ما ثابت می‌کنیم که فرد از موضوع، اهمیت بیشتری دارد. برای این که موضوع به‌درستی مورد بحث قرار بگیرد، به شنونده نیاز است و اگر همسرتان حالش بد باشد، این اتفاق درست نمی‌افتد.
با دلجویی بی‌موقع و گفتن جملاتی مانند «خیلی خب، هر چی تو میگی» او را از درد دل کردن با خودتان پشیمان می‌کنید و حتی باعث ایجاد احساس گناه در او می‌شوید. وقتی با نرمی جلو بروید و به او احترام بگذارید، او هم انعطاف‌پذیرتر می‌شود.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
مسابقه عجیب گریه کردن 100 نوزاد به صورت همزمان
مسابقه عجیب گریه کردن 100 نوزاد به صورت همزمان
مشاهده بیشتر