بازار سیاه نفت در ایران توسط داعش

بازار سیاه نفت در ایران توسط داعش

به گزارش فراناز، خبرگزاری فرانسه در این گزارش به ثروت عظیم و همچنین غیرقابل تحریم بودن داعش پرداخته و ادعا کرده که داعش در کشورهای همسایه خود نظیر ایران بازار سیاه نفت به راه انداخته است.
خبرگزاری فرانسه با مقایسه دو گروه القاعده و دولت اسلامی می نویسد که برخلاف القاعده که مشخص بود از چه کمک‌های مالی استفاده می‌کند، گروه داعش که بر سرزمین‌های پهناوری از عراق و سوریه تسلط دارد، سازوکار ویژه‌ای را برای تأمین منابع مالی خود وضع کرده است؛ از آدم‌ربایی و باج‌گیری گرفته تا قاچاق نفت و عتیقه‌جات.
یک کارشناس اقتصادی در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفته که در واقع، تحریم‌های غرب نتوانسته به طور کامل منابع مالی داعش را هدف بگیرد. در مقابل، تحریم‌های وضع شده از سوی 160 کشور جهان، توانسته سدی را مقابل جریان‌های مالی القاعده که قرار بود از طریق سازمان‌ها، خیریه‌‌ها و بانک‌ها انجام شود، قرار دهد.
در این شرایط، وضع تحریم علیه دولت اسلامی فقط می تواند تا حدودی از انتقال پولی که از خارج از سوریه و عراق برای دولت اسلامی انجام می شود، جلوگیری کند، اما نمی تواند مانع واریز منابعی گردد که از راه قاچاق و فعالیت های جنایی نصیب دولت اسلامی می شود.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود تأکید می‌کند که اعضای گروه داعش، اکنون ثروتمندترین تروریست های جهان هستند. آنان اکنون علاوه بر منابع مالی یاد شده، نظام مالیاتی ویژه خود را نیز به راه انداخته‌اند؛ به عنوان نمونه، از رانندگانی که در جاده‌های تحت کنترل داعش عبور می‌کنند، مالیات دریافت می‌کنند.
این خبرگزاری تأکید می‌کند که شیوه‌های داعش برای کسب درآمد بسیار شبیه شیوه‌های سازمان‌های مافیایی است، اما همچنان مهمترین منبع درآمد این گروه افراطی مسلح، منابع نفتی است که در شرق سوریه و شمال عراق واقع است.
در ادامه این گزارش ادعا شده است: اعضای داعش نفت خام را به قیمت پایین و در برابر پول نقد، یا محصولات پالایش شده در کشورهای همسایه به فروش می‌رسانند؛ به گونه‌ای که آنان می‌توانند از این طریق، روزانه دو میلیون دلار درآمد داشته باشند.
خبرگزاری فرانسه مدعی شد: درحالی که اکنون قیمت نفت در بازار جهان تقریبا بشکه ای صد دلار است، گروه داعش هر بشکه نفت خام را که با کامیون، کشتی و حتی الاغ به کشورهای ترکیه، ایران و اردن می‌رساند، بین 25 تا 60 دلار می‌فروشد.
به این ترتیب، داعش موفق شده در بازار سیاهی که در کشورهای همسایه به وجود آورده و در حال گسترش آن است، برای خود ایجاد ثروت کند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر