برای داشتن فرزندی نابغه این مطلب را بخوانید

برای داشتن فرزندی نابغه این مطلب را بخوانید

بسیاری از والدین دوست دارند کودکی نابغه و باهوش تربیت کنند. پدر و مادرها برای بچه های خود کلی اسباب بازی و سی دی های متنوع تهیه می کنند و فکر می کنند که هر چقدر امکانات بیشتری برای بچه فراهم کنند به باهوش تر شدن کودک کمک کرده اند.

 

نیازی به خریدن سی‌دی‌های بی‌بی انیشتین یا شركت در همایش‌های گران‌قیمتی كه این روزها باب شده‌اند و ادعا می‌كنند می‌توانند به شما راه و رسم باهوش كردن فرزندتان را آموزش دهند، ندارید. به گزارش فراناز پژوهشگران با بررسی‌های دقیق‌شان، كار را برای شما آسان كرده‌اند. آنها می‌گویند چه بكنید و حتی چگونه فرزندتان را تغذیه كنید تا هوشش زیاد شود و در آینده عملكرد بهتری نسبت به همكلاسی‌هایش داشته باشد.

 

به گزارش فراناز محققانی كه تاثیر تغذیه بر هوش كودكان را بررسی می‌ كنند، می‌گویند با مصرف برخی مواد غذایی می‌توان به باهوش‌ تر شدن بچه‌ ها كمک كرد.

 

۱. اگرصبحانه بخورد
پیش از این پژوهشگران ثابت كرده بودند كه صبحانه‌خور‌ها بهتری می‌توانند از حافظه‌شان استفاده كنند اما محققان در بررسی‌های دیگر دریافته‌اند كه صبحانه خوردن تنها اثر موقت بر مغز نمی‌گذارد بلكه می‌تواند به بالاتر رفتن هوش بچه‌ها نیز منجر شود. دیلی‌میل نوشته است بچه‌هایی كه صبحانه كاملی كه از غلاتی مثل جو و گندم سرشار باشد را میل می‌كنند، هم باهوش‌تر شده و هم توانایی تمركزشان از دیگر كودكان بیشتر می‌شود. به گفته پژوهشگران این بچه‌ها با آمادگی ذهنی بالاتری به مدرسه می‌روند، كمتر خسته می‌شوند و كمتر اضطراب به جان‌شان می‌افتد.

 

گذشته این، بررسی‌ها ثابت كرده كه علاوه بر توانایی‌های ذهنی، مهارت‌های فیزیكی و شناختی این بچه‌ها هم از كسانی كه اهل صبحانه خوردن نیستند، بالاتر است. درحالی كه پیش از این گفتیم داشتن اندام متناسب هم به باهوش‌تر شدن بچه‌ها كمك می‌كند، باید تاكید كنیم براساس پژوهش‌ها، كسانی كه اهل خوردن صبحانه نیستند چهاربرابر بیشتر از آنهایی كه صبحانه كامل می‌خورند با خطر افزایش وزن و چاق شدن روبه‌رو می‌شوند.

 

۲. اگر شیر مادر بخورد
حتما شنیده‌اید كه شیر مادر یك واكسن طبیعی است كه می‌تواند فرزند شما را از بیمار شدن مصون كند اما حفظ سلامت جسم تنها كاری نیست كه از شیر مادر ساخته است. پژوهشگران می‌گویند كودكانی كه با شیر مادر تغذیه شده‌اند، از شیر خشك‌خور‌ها باهوش‌ترند. به نوشته ساینس‌دیلی، محققان ثابت كرده‌اند كه شیر مادرخورها نه‌تنها در تست‌های سنجش هوش نمره بیشتری می‌گیرند بلكه در مدرسه هم نمرات‌شان بالاتر است و بسیاری از مهارت‌ها را زودتر از كودكان دیگر یاد می‌گیرند. پس اگر می‌خواهید فرزندتان در سال‌های بعد، كارنامه درخشانی را برای‌تان به خانه بیاورد، از همین دوران نوزادی او را با شیر مادر تغذیه كنید.

 

۳. اگر این پنج خوراكی را بخورد
محققانی كه تاثیر تغذیه بر هوش كودكان را بررسی می‌كنند، می‌گویند با مصرف پنج ماده غذایی می‌توان به باهوش‌تر شدن بچه‌ها كمك كرد. به گزارش نچرال هلث، از نظر محققان كودكانی كه از ماهی‌های آزاد تغذیه می‌كنند، سیب‌زمینی می‌خورند، تخم‌مرغ را در برنامه غذایی‌شان جا می‌دهند، با حبوبات میانه خوبی دارند و اهل خوردن توت‌های سرشار از آنتی‌اكسیدان مثل توت‌فرنگی هستند، هر روز باهوش‌تر از قبل می‌شوند. پژوهشگران در این بررسی‌ها ادعای قدیمی‌ای كه می‌گفت كودك را نمی‌توان با كمك هیچ راهی باهوش‌تر كرد را رد می‌كنند و قاطعانه می‌گویند بچه‌هایی كه تغذیه خوبی دارند و از این برنامه پیروی می‌كنند، هوش بالاتری هم خواهند داشت.

 

۴. اگر تناسب اندام داشته باشد
پول دادن بابت سی‌دی‌ها را فراموش كنید و به جای آن یك ترازو برای كودك‌تان بخرید. محققان می‌گویند اگر مراقب وزن فرزندتان باشید و كاری كنید كه همیشه اندامش متناسب بماند، یك پله به باهوش‌تر شدنش نزدیك‌تر شده‌اید. به نوشته ساینس‌دیلی، محققان بر این باورند كه حفظ تناسب اندام، می‌تواند به باهوش‌تر شدن كودكان منجر شود. بر اساس بررسی‌های آنها، بچه‌هایی كه اندام متناسب دارند ریاضیات را بهتر یاد می‌گیرند و مهارت‌های خواندن‌شان از كودكان دیگر قوی‌تر است. به گفته محققان، داشتن اندام متناسب باعث می‌شود كه خون در بدن بهتر جریان پیدا كند و با خون‌رسانی بهتر به مغز، ساختار ماده سفید موجود در آن بهبود می‌یابد و بچه‌ها مهارت‌های بیشتری را كسب می‌كنند.

 

۵. اگر مادرش بدویار باشد
اگر تهوع صبحگاهی بارداری، شیرینی مادر شدن را برای‌تان كمتر كرده، نگران نباشید. محققان می‌گویند شانس داشتن یك بارداری پرتهوع در خانه هر زنی را نمی‌زند. آنها معتقدند زنانی كه آنقدر خوش‌شانس هستند كه در ماه‌های بارداری هر صبح بالا بیاورند، در آینده صاحب بچه‌ای باهوش می‌شوند. به نوشته دیلی‌میل، جنینی كه در شكم چنین مادری پرورش می‌یابد، باهوش‌تر می‌شود و پس از تولد، در سه تا هفت سالگی در آزمون‌های هوشی عملكرد بهتری از خود نشان می‌دهد پس سختی تهوع‌های صبحگاهی را به‌خاطر كودك‌تان تحمل كنید و از اینكه قرار است فرزندی باهوش را به دنیا بیاورید، به خود ببالید.

 

۶. اگر  ارثش را داشته باشد
بسیاری از كارهایی كه برای فرزندتان انجام می‌دهید، می‌تواند او را باهوش‌تر كند و بسیاری از اشتباهات شما هم می‌تواند به ضریب هوشی فرزندتان آسیب بزند اما محققان می‌گویند همیشه شما نیستید كه می‌توانید میزان هوش فرزندتان را تعیین كنید. از نظر آنها گاهی اجداد شما از خودتان هم تاثیرگذارترند و می‌توانند در باهوش شدن یا پایین بودن ضریب هوشی كودك‌تان نقش بازی كنند. مطالعه‌ای كه نتیجه‌اش در پایگاه ساینس‌دیلی منتشر شده است نشان می‌دهد ۴۰ درصد هوش کودکان از والدین‌شان به آنها به ارث می‌رسد. براساس این مطالعه، باهوش بودن یا پایین بودن بهره هوشی تا اندازه زیادی ارثی است و بچه‌هایی كه والدین تیزهوشی دارند، به احتمال زیاد خودشان هم در نمرات تعیین IQ امتیاز بهتری می‌گیرند پس اگر شما و همسرتان از والدین خود چنین ارثی را نبرده‌اید، از فرزندتان هم بیش از اندازه انتظار نداشته باشید.

 

۷. اگر زیاد گریه نكند
برخی از متخصصان كودكان می‌گویند بچه‌ها حق دارند دو ساعت در شبانه‌روز گریه كنند اما پژوهشگران می‌گویند زیاد شدن میزان گریه بچه‌ها بعد از سه‌ماهگی، می‌تواند بر هوش آنها تاثیر منفی بگذارد. از نظر پژوهشگران، بچه‌هایی كه در ماه‌های بعد از تولد مهارنشدنی گریه می‌كنند، در آینده نه‌تنها دچار مشكلات رفتاری می‌شوند بلكه ضریب هوشی‌شان هم در حدود پنج سالگی پایین‌تر از بچه‌هایی است كه این شرایط را تجربه نكرده‌اند. به نوشته رویترز، ضعف در توانایی‌های حركتی یا مشكلات انضباطی از دیگر مشكلاتی است كه این بچه‌ها تجربه می‌كنند. براساس نتایج بررسی‌ها، این بچه‌ها ۱۴ برابر دیگر كودكان به بیش‌فعالی دچار می‌شوند و در هشت سالگی عملكرد تحصیلی نامطلوب‌تری را از خود نشان می‌دهند.

 

۸. اگر به زور شیر نخورد
برای مراقبت از سلامت فرزندتان و فربه كردن او مدام به كودك‌تان شیر می‌دهید و حتی اگر میلی به خوردن نداشته باشد، به زور به او شیر می‌خورانید؟ دیلی‌میل نوشته است كه این كار شما می‌تواند به كاهش بهره هوشی فرزندتان منجر شود. پژوهشگران انگلیسی می‌گویند وادار كردن شیرخوارها به شیر خوردن، در صورتی كه احساس گرسنگی نكنند، می‌تواند به كاهش هوش آنها بینجامد. در حالی كه روانشناسان كودك معتقدند به زور شیر دادن به كودك حتی می‌تواند به اندازه گرسنه نگه داشتن او در ایجاد مشكلات روانی تاثیر داشته باشد، پژوهشگران هم به این باور رسیده‌اند كه به زور شیر دادن به كودكان، می‌تواند تاثیرهای منفی بر رشد مغزی‌شان بگذارد و آنها را كم‌هوش كند.

 

۹. به او بخندید
بله؛ به همین سادگی! شما با چند لبخند شیرین در روز می‌توانید بدون نیاز به سی‌دی‌های بی‌بی انیشتین بهره هوشی فرزندتان را بالا ببرید چراكه از نظر محققان دیدن چهره‌های خندان و آدم‌هایی كه به كودك لبخند می‌زنند، می‌تواند بهره هوشی او را بالا ببرد. به نوشته رویترز، بچه‌هایی كه آدم‌های راضی و خندانی را در اطراف‌شان می‌بینند، حالات و رفتارهای اطرافیان‌شان را به خاطر می‌سپارند و از هیجان‌های مثبت آنها تاثیر می‌پذیرند. به خاطر سپردن لبخندها در ماه‌های اول تولد و حتی در زمانی كه كودك قادر به صحبت كردن نیست، می‌تواند بر رشد مغز و توانایی‌های مغزی او تاثیر مثبت بگذارد و در آینده او را باهوش‌تر جلوه دهد. این درحالی است كه بچه‌هایی كه اطرافیان خنثی یا عبوسی دارند از نعمت باهوش شدن بی‌بهره‌اند.

 

۱۰. اگر سر ساعت بخوابد
شما از والدینی هستید كه روی ساعت خواب فرزندشان حساس هستند و معتقدند فرزندشان حتی در ‌مهمانی هم باید راس ساعت معینی به خواب برود؟ اگر چنین سخت‌گیری‌هایی را در مورد كودك‌تان دارید به شما تبریك می‌گوییم. محققان معتقدند بچه‌هایی كه سر ساعت می‌خوابند از آنهایی كه خواب نامنظمی دارند، باهوش‌ترند. به گزارش دیلی‌میل، پژوهشگران با بررسی كودكان سه‌و‌نیم و هفت ساله دریافته‌اند كه بی‌نظمی ساعات خواب به پایین آمدن نمرات كودكان در آزمون می‌انجامد. آنها بر این باورند كه مهارت‌های فكری و تكامل مغز بچه‌هایی كه خواب‌شان منظم است، بالاتر است. پژوهشگران می‌گویند سه سالگی دوره حساسی برای تكامل مغز و مهارت‌های فكری است و بی‌نظمی خواب در این سن می‌تواند به این توانایی‌ها آسیب بزند و كودكان را كم‌هوش كند.

 

تهیه و تنظیم : فراناز

 

مطالب مرتبط :

 

تاثیرات روانی معجزه گر موسیقی بر روان کودک

 

10 اشتباه رایج تازه مادران در تربیت کودکان

 

چگونه فرزندی فوق العاده تربیت کنیم؟

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
مشاهده بیشتر