ازباقیمانده غذاهای ظهرغذای جدید درست کنید

ازباقیمانده غذاهای ظهرغذای جدید درست کنید

یکی از معضلات خانواده‌ها، به خصوص بعد از مهمانی شام یا ناهار، غذاهای باقیمانده است.

آموزش آشپزی  به شما یاد خواهد داد که چگونه با باقیمانده غذاهای خود غذایی جدید درست کنید دیده شده است گاهی تا یك هفته اعضای خانواده مجبورند غذاهای تكراری بخورند و دم برنیاورند. در بدترین حالت هم غذاها راهی سطل زباله می‌شوند و كوله باری از عذاب وجدان برای آدم باقی می‌گذارند. البته راه‌های دیگری هم وجود دارد. می‌شود به جای غذای تكراری خوردن و عذاب وجدان حمل كردن، كمی خلاقیت به خرج داد و بسته به ذائقه خانواده، با غذاهای مانده، غذای جدیدی درست كرد. ما برایتان چند پیشنهاد داریم.

پلو سفید
توپ برنجی

برنج پخته را با كمی جعفری خرد شده، كمی زیره و پنیر پارمزان رنده شده مخلوط كنید. در 2 ظرف جداگانه پودر سوخاری و كنجد بریزید و در ظرفی دیگر یك تخم‌مرغ بشكنید. در ماهیتابه‌ای روغن بریزید و بگذارید تا داغ شود. با مایه برنج، گلوله‌هایی به اندازه گردو درست كنید، ابتدا در تخم مرغ بغلطانید، بعد در پودر سوخاری، دوباره در تخم‌مرغ و بعد در كنجد، در نهایت هم در روغن بیندازید تا كمی سرخ شود. حالا شما یك وعده غذایی خوشمزه و سبك دارید.

ته چین

می‌توانید برنج‌های اضافی را حتی اگر پلو قاطی (عدس پلو، لوبیاپلو، باقالی پلو) هستند، با تخم‌مرغ و ماست و كمی زعفران مخلوط كنید و یك ته‌چین خوشمزه با آن درست كنید. اگر كمی گوشت یا مرغ پخته ریش ریش شده هم بین لایه‌های برنج بگذارید كه دیگر یك ته‌چین مجلسی خواهید داشت. روی ته‌چین را با كمی زرشك و خلال بادام و خلال پسته و كشمش پلویی كه در روغن و كمی زعفران تفت داده شده‌اند تزیین كنید. هیچ‌یك از اعضای خانواده متوجه نمی‌شوند قبلا از آن غذا خورده‌اند.

ماكارونی و لازانیا
سالاد ماكارونی

اگر لازانیا درست كردید و ورق‌های لازانیای غوطه ور در آب جوش زیاد آمد، نگران نباشید. می‌توانید آنها را درحالی‌كه بین‌شان سلفون یا نایلون قرار داده‌اید در فریزر نگه‌دارید و یك‌بار دیگر از آنها استفاده كنید. یا اینكه آنها را در قطعه‌های كوچك برش بزنید و با آن سالاد ماكارونی درست كنید. كافی است كمی ذرت، سوسیس یا كالباس، گوجه‌فرنگی و خیارشور نگینی خرد شده و به میزان لازم سس مایونز و نمك و فلفل به آن اضافه كنید.

كیک اسپاگتی

اگر ماكارونی شب قبل زیاد آمد و اهل غذای مانده خوردن نیستید، می‌توانید به آن دو، سه تخم‌مرغ كامل اضافه كنید و با كمی زعفران مخلوط كنید و در ماهیتابه بریزید و با آن كوكو درست كنید. حتی می‌توانید این مواد را در ظرف كیك بریزید و در فر بگذارید و كیك ماكارونی داشته باشید.

كاهو
كوكوی كاهو

برگ‌های ضخیم و بیرونی كاهو یا كاهوهای سس‌نزده سالاد را دور نریزید. آنها را در میكسر خرد كنید و سبزی معطر، بیكینگ پودر، دارچین، زردچوبه، پودر سیر، گردوی خرد شده و اگر دلتان خواست كمی زرشك و كمی نمك و زعفران به آن اضافه كنید. حالا به میزان لازم تخم‌مرغ در آن بشكنید و خوب هم بزنید تا همه مواد با هم مخلوط شوند و در روغن داغ شده بریزید. حتما از طعمش خوشتان می‌آید؛ این یك غذای قدیمی مادربزرگانه است.

مطالب داغ هفته اخیر