راهنمای انتخاب کاغذ دیواری مناسب

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری مناسب

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری مناسب: اولین قدم در خرید كاغذ دیواری این است كه شما با توجه به چیدمان و فضای خانه‌تان اقدام به خریداری این محصول كنید در غیراین صورت ممكن است پس از مدتی كاغذدیواری دلتان را بزند.

 

فراناز: در قرن بیست و یكم،خرید و نصب كاغذ دیواری كماكان مسئله‌ای بدیهی نیست! چون لازم است اطلاعاتی در مورد جنس‌های مختلف بازار و قیمت‌هایش بدانیم؛ این مقاله به شما در انتخاب کاغذ دیواری خوب، کمک می کند.

کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری از چین باستان آغاز می‌شود. گفته می‌شود که در قرن 8 میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را برای عرب‌ها فاش کرد و به این ترتیب، دانش کاغذسازی به اروپا هم رسید.

بعد از آن هم بسیاری از اروپاییان متمول به هنرمندان سفارش كاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع می‌دادند تا روی دیوارهای خانه‌هایشان نصب كنند. اما كاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد. قدیمی‌ترین نمونه به جا مانده از كاغذ دیواری در انگلستان كه در لندن به چاپ رسیده، به سال1509 برمی‌گردد.

این كشور در اواسط قرن هجدهم به نخستین تولید‌كننده و صادر‌كننده كاغذ دیواری در اروپا تبدیل شد. در اوایل قرن نوزدهم با توسعه چاپ، تولیدكنندگان كاغذ دیواری در انگلستان موفق به تولید انبوه و كاهش قیمت شدند. آن زمان كاغذ دیواری به‌عنوان وسیله‌ای ارزان و موثر جهت روح‌بخشیدن به اتاق‌های تاریك و تنگ طبقه كارگر از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار شد. ورود این محصول به ایران به دوران حكومت ناصرالدین‌ شاه قاجار بازمی‌گردد آن هم به بهانه نوسازی كاخ گلستان. حالا در قرن بیست و یكم، خرید و نصب كاغذ دیواری كماكان مسئله‌ای بدیهی نیست! چون لازم است اطلاعاتی در مورد جنس‌های مختلف بازار و قیمت‌هایش بدانیم؛ خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

 

برای انتخاب طرح مناسب

اولین قدم در خرید كاغذ دیواری این است كه شما با توجه به چیدمان و فضای خانه‌تان اقدام به خریداری این محصول كنید. مثلا اگر فضای خانه شما كوچك و كفپوش‌های خانه طرح‌دار هستند كاغذ دیواری با طرح ساده و رنگ‌های گرم و ملایم می‌تواند اثر بهتری در دلباز دیده‌شدن فضای خانه داشته باشد اما اگر چیدمان و كفپوش‌های خانه ساده است، شما می‌توانید از كاغذ دیواری‌های طرح‌دار استفاده كنید. حتی كاغذ دیواری‌ها با توجه به طیف گسترده رنگی كه دارند می‌توانند به جذابیت فضای خانه یا محیط كار بیفزایند طوری كه با انتخاب رنگ‌های روشن می‌توانید فضای اتاق را بزرگ و با رنگ‌های تیره اتاق‌های بزرگ را كوچك‌تر نشان بدهید.

البته تنها رنگ كاغذدیواری‌ها به اتاق شما هویت نمی‌دهد بلكه طرح‌های كاغذ دیواری هم به اندازه رنگ آن مهم هستند. پس اگر برای انتخاب كاغذ دیواری اقدام می‌كنید حتما طرح آن را هم درنظر بگیرید. مثلا كاغذ دیواری‌هایی كه دارای طرح‌های كوچك هستند به فضا حس بزرگی می‌بخشند و این‌نوع كاغذ دیواری در اتاق‌های كوچك پر كاربرد هستند. كاغذ دیواری‌هایی كه طرح روی آن را خطوط عمودی یا افقی تشكیل داده است بسیار مورد استفاده هستند چراكه كاغذ دیواری با داشتن خطوط عمودی، دیوارها و سقف خانه را بلند نشان می‌دهند و برای اتاق‌هایی كه كوچك هستند خطوط افقی با پهن نشان دادن دیوارهای خانه باعث بزرگ دیده‌شدن آن می‌شود. اما اگر فضای خانه‌تان بزرگ است و دیوارهای بزرگی دارد برای كوچك و صمیمی‌كردن فضا می‌توانید از طرح‌های گلدار و شلوغ استفاده كنید.

اتاق بچه‌ها با دیگر اتاق‌های خانه تا حدودی تفاوت دارد. اگر شما به‌دنبال كاغذ دیواری برای اتاق فرزندتان هستید بهتر است از كاغذ دیواری‌های درخشان با طرح‌های عروسكی استفاده كنید. البته كاغذ دیواری‌های درخشان با طرح‌های هندسی و هنری هم برای گروهی خوب است كه به‌دنبال فضایی پر انرژی و شاد هستند.

در انتخاب هر نوع كاغذ دیواری باید هارمونی و هماهنگی رنگ‌ها در چیدمان خانه را درنظر بگیرید و سعی كنید با فضایی كه دارید، كاغذ دیواری مورد نظرتان را خریداری كنید. در غیراین صورت ممكن است پس از مدتی كاغذدیواری دلتان را بزند. پس شما در خرید كاغذ دیواری راه سختی در پیش دارید به‌خصوص اگر در این زمینه تجربه‌ای نداشته باشید. اگر كمی دقت كنید و از قبل اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید می‌توانید در انتخاب خود سریع‌تر به نتیجه برسید.

 

برای انتخاب جنس مناسب

توجه داشته باشید كه جنس كاغذ دیواری‌ها به اندازه طرح و رنگشان مهم است. 2 نوع كاغذ دیواری در بازار موجود است؛ كاغذ دیواری «پی پر» و «پی وی سی».

در واقع «پی پر» همان كاغذ دیواری معمولی است كه قابل شست‌وشو نیست اما كاغذ دیواری با جنس «پی‌وی‌سی» قابلیت شست و شو دارد و مقاوم‌تر است. كاغذهای «پی پر» از یك لایه كه همان كاغذ است و دیوار خانه شما را می‌پوشاند تشكیل شده اما كاغذ‌های پی‌وی‌سی 2 لایه دارند؛ لایه رویی و زیرین.

مقاوم‌سازی‌ این نوع كاغذها از 2 لایه باعث می‌شود كه وقتی شما با دستمال خیس روی این كاغذها بكشید، كاغذ پی وی سی آب را به‌خود جذب نكند. ضمن اینكه این كاغذها در مقابل كشش و گسیختگی مقاوم‌تر هستند و تمیز كردن آنها راحت‌تر است. این نوع كاغذ دیواری شاید كمی گران‌تر از نوع پی پر باشد اما مقاومت آن باعث می‌شود كه شما بتوانید ‌مدت بیشتری از آن استفاده كرده و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی كنید.

بد نیست بدانید كاغذهای پی وی سی در بازار هم چینی‌اش موجود است و هم نوع ایتالیایی آن. از آنجا كه كاغذ دیواری‌ها به‌صورت رولی عرضه می‌شوند، باید بدانید كه وزن رول كاغذ دیواری‌های ایتالیایی به نسبت دیگر مارك‌ها بیشتر است كه همین موضوع نشان‌دهنده پی‌وی‌سی (پلاستیك) بیشتر در این كاغذ دیواری است.

البته نوع دیگری هم كاغذ دیواری در بازار وجود دارد كه بیشتر مورد استفاده در ساختمان‌های تجاری، بیمارستان‌ها و محل كار است. دلیلش هم این است كه كاغذهای دیواری الیافی باكتری را به‌خود نمی‌گیرند؛ قابلیتی كه كاغذهای پی وی سی ندارند. در واقع زمانی كه شما كاغذهای الیافی را به دیوار نصب می‌كنید، به‌دلیل جنسی كه این نوع كاغذها دارند فضایی بین دیوار و كاغذ وجود دارد كه محل گردش و ورود و خروج هوا است و در نتیجه باكتری در این نوع كاغذ تجمع نمی‌كند. توجه داشته باشید كه كاغذ دیواری الیافی بیشتر برای محل‌های پر رفت‌وآمد است. خصوصیت بارز دیگری كه این كاغذ دیواری دارد دیرسوزبودن آن است و سخت مشتعل می‌شود. شما حتی از این نوع كاغذ دیواری می‌توانید در پذیرایی یا نشیمن خانه خود هم استفاده كنید.
توجه داشته باشید كه جنس كاغذ دیواری‌ها به اندازه طرح و رنگشان مهم است. 2 نوع كاغذ دیواری در بازار موجود است؛ كاغذ دیواری «پی پر» و «پی وی سی». در واقع «پی پر» همان كاغذ دیواری معمولی است كه قابل شست‌وشو نیست اما كاغذ دیواری با جنس «پی‌وی‌سی» قابلیت شست و شو دارد و مقاوم‌تر است.

 

نصب کاغذ دیواری

كاغذ دیواری را می‌توان به نحوه‌های مختلف روی دیوارهای یك فضا نصب كرد. برای مثال می‌توان تمام دیوارها را با یك مدل كاغذ دیواری پوشش داد یا برای برجسته كردن نقطه كانونی، تنها یك دیوار اتاق را كاغذ دیواری كرد؛ هم‌چنین می‌توان برای هر دیوار، از كاغذ دیواری با طرح‌های متفاوت استفاده كرد. هم‌چنین می‌توانید تنها نیمه پایینی دیوار را كاغذ كنید و نیمه فوقانی را با رنگی هماهنگ و مناسب رنگ‌آمیزی كنید؛ یا بالعكس، نیمه پایینی را با كاغذ دیواری طرح‌دار و نیمه فوقانی را با كاغذ دیواری ساده و با رنگی متناسب بپوشانید.

از طرف دیگر؛ در جاهایی كه رنگ‌آمیزی دیوارها نمی‌تواند جلوه مطلوب و مورد نظر شما را به وجود آورد، می‌توان از كاغذ دیواری استفاده كرد. برای مثال، اگر دیوارهای خانه شما فرمی نازیبا و بد دارند می‌توان از كاغذدیواری برای پوشاندن عیوب دیوار بهره گرفت. همچنین دیوارهای پوشیده شده با كاغذ دیواری‌های مرغوب خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از دیوارهای رنگ شده تمیز می‌شوند. بنابراین كاغذ دیواری برای فضاهایی كه دیوارهایش زود به زود نیاز به تمیز كردن دارند، مانند آشپزخانه یا اتاق كودك، گزینه مناسب‌تری است.

 

قیمت،رولی چند است؟

كاغذها در رول‌های مختلف عرضه می‌شوند و نسبت به جنس، طرح و ایرانی و خارجی بودن آن قیمت هایشان متفاوت است. شما باید نسبت به متراژ خانه خود اقدام به خرید كاغذ دیواری بكنید و اگر متراژ دقیق آن در دست‌تان نیست و یا نمی‌توانید پرتی‌ها و قسمت‌های اضافه را اندازه‌گیری كنید بهتر است از خود نصاب برای این كار كمك بگیرید. رول‌ها با عرض 50سانتی‌متر، 70سانت، یك متر و 1/6متر در بازار وجود دارد. درنظر داشته باشید كه رول‌های بیشتر از 16مترمربع ساخت كشور كره است كه فضاهای بزرگ مثل ساختمان اجتماعات، كتابخانه‌ها، سالن‌های پذیرایی و… را با آنها پوشش می‌دهند. این رول از لحاظ قیمت به صرفه‌تر است و فضای پرت كمتری را می‌دهد و قیمت آن از رولی 185هزارتومان در بازار موجود است تا رولی 300هزار تومان.اما اگر خواهان رول كاغذ با مساحت 7مترمربع هستید، آن هم از جنس ایتالیایی‌اش باید نسبت به جنس كاغذ از 185هزار تومان هزینه كنید تا رولی 400هزار تومان ؛ درعوض شما كاغذهایی ضخیم و مقاوم و ماندگار خواهید داشت.رول 5مترمربعی هم از قیمت 44هزار تومان شروع می‌شود تا رولی 80هزار تومان. البته اگر همین عرض را با جنس اروپایی می‌خواهید قیمت‌ها تفاوت پیدا می‌كند از رولی 115هزار تومان تا 200هزار تومان. كاغذهایی با رول 10متر هم كار ترك است و از 155هزار تومان شروع می‌شود به بالا و كار ایتالیایی را هم می‌توانید از رولی 350هزار تومان به بالا خریداری كنید. با این حال قیمت‌ها در بازار متفاوت است و ممكن است اگر در راسته كاغذدیواری فروشان چرخی بزنید قیمت‌ها تفاوت زیادی با هم داشته باشند اما به‌طور حتم با این اطلاعات شاید حالا بتوانید كاغذ مورد علاقه‌تان را با قیمتی مناسب خریداری كنید.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر