چگونه و با چه روشی کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چگونه و با چه روشی کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

بچه ها در هر حال و شرایطی که باشند، دوست دارند بازی کنند و از این کار خسته نمی شوند. انگار بازی کردن نه تنها انرژی شان را نمی گیرد که حتی به آنها انرژی بیشتری هم می بخشد. خیلی از پدر و مادرها هم به جای این که از این ویژگی استفاده کنند و بیش از پیش به فرزندشان نزدیک شوند، این موضوع را مانعی سر راه تربیت صحیح کودک می دانند.
در صورتی که روان شناسان و متخصصان کودک می گویند پدر و مادر هم به شیوه های مختلفی می توانند در این بازی ها و سرگرمی ها با فرزندشان همراه شوند. آنها معتقدند بازی یکی از مهم ترین اجزای زندگی کودک است و به هیچ بهانه ای نباید از زندگی بچه ها حذف شود. از طرفی هم، همین بازی ها موجب می شود بچه ها هنگام شب، راحت و آرام بخوابند.
 با این حال، فصل سرما که از راه می رسد، معمولا فرصت بازی بچه ها هم محدود می شود و دیگر نمی توانند براحتی روزهای تابستان بازی کنند. پدر و مادر هم معمولا نگران سلامت فرزندشان هستند و به همین دلیل مانع بازی کردن یا رفتن آنها به پارک و حیاط می شوند.
 اما سرما و برف و باران نباید مانع فعالیت و سرگرمی آنها شود. والدین هم اگر کمی بیشتر به این موضوع توجه داشته باشند، می توانند بازی های ساده ای را برای روزهای سرد سال انتخاب کنند؛ بازی ها و سرگرمی هایی که داخل خانه هم براحتی قابل انجام است.

 

 

آشپزی لذت بخش
اگر بیرون هوا سرد است و برف و باران اجازه نمی دهد از خانه بیرون بروید و فرزندتان هم بعد از پشت سرگذاشتن یک روز سخت در مدرسه خسته و بی حوصله است، او را به حال خودش رها نکنید. خوب است در این روزها از او بخواهید در پخت غذا و آماده کردن آن به شما کمک کند. شاید این کار از نظر بزرگ ترها تفریح و سرگرمی نباشد اما بچه ها از انجام دادن آن لذت می برند و حس خوبی خواهند داشت.
با توجه به سن کودک و همین طور توانایی و علاقه ای که به این کار دارد، می توانید وظایف مختلفی را به او بسپارید؛ کارهایی مانند خشک کردن ظرف ها، چیدن میز، اضافه کردن نمک به غذا، چشیدن غذا و بیان کردن نظراتش درباره آن، ریختن و چیدن سبزی و میوه داخل ظرف و…

 

موسیقی آرام بخش
ظرف های مختلف را در اختیار فرزندتان قرار دهید و به او کمک کنید با استفاده از قاشقی چوبی برای خودش آهنگ زیبایی بسازد. قاشقی که به آرامی و با آهنگ خاصی روی ظرف هایی مثل قابلمه ها و ظروف فلزی، لیوان های پلاستیکی، لیوان های شیشه ای که داخلش آب هم ریخته اید، سطح کابینت آشپزخانه و… برخورد می کند، می تواند با ایجاد صداهای متفاوت به ساخت آهنگی زیبا کمک کند.

 

توپ بازی همراه با بابا و مامان
درست از زمانی که کودک می تواند به تنهایی بنشیند، می توانید توپ کوچکی را به آرامی به سمتش بیندازید و با او بازی کنید. بیشتر بچه ها از این بازی لذت می برند و دوست دارند چنین فعالیتی ادامه یابد. در این بازی باید به کودک فرصت کافی بدهید تا توپ را بگیرد و آن را آرام برای شما بفرستد.
همچنین خوب است زمانی که کودک، بازی با یک توپ را یاد گرفت و هماهنگی لازم را به دست آورد، توپ دوم و سوم را هم کم کم وارد بازی تان کنید و از او بخواهید آنها را به ترتیب بگیرد و برای شما بفرستد. با این کار، بچه ها هم قدرت هماهنگی و واکنش بهتری پیدا می کنند. علاوه بر این، استفاده از موانع ساده ای سر راه توپ هم می تواند بازی را جذاب تر کند ​ با همین شیوه های ساده که فقط کمی خلاقیت می خواهد، می توانید ساعت ها کودک را مشغول کنید و به او مهارت های مختلفی را بیاموزید.

 

نقاشی های انگشتی
خیلی از بچه ها به محض این که مداد رنگی یا ماژیکی در دست می گیرند، آن را داخل دهان شان می برند و به همین دلیل هم پدر و مادر این وسایل را در دسترس شان نمی گذارند، اما در سنی که کودک همه چیز را داخل دهانش فرو می کند، بهترین زمان برای تمرین نقاشی های انگشتی است.
البته نه به کمک رنگ های انگشتی و چنین موادی، بلکه با استفاده از مواد غذایی رنگارنگ و خوشمزه. برای این کار یک سینی تمیز مقابل کودک بگذارید و یک کاسه ماست هم به او بدهید تا نقاشی دلخواهش را بکشد و از دیگر مواد غذایی رنگارنگ هم استفاده کنید. البته شاید در مراحل ابتدایی لازم باشد شما به او نشان دهید چطور باید با انگشت نقاشی بکشد ولی مطمئن باشید بعد از یکی دو بار خود او هم با استفاده از گوجه فرنگی، ماست، میوه های رنگی و… نقاشی های زیبایی می کشد و انگشتان خوشمزه اش را هم می خورد.
پس از این کار هم می توانید برای پاک کردن ماست و میوه ها از سر و صورت کودک او را به حمام ببرید و همراه با کمی آب بازی او را تمیز کنید. اگر فرزندتان هنوز سرحال است و خیلی خسته نشده، خوب است با کف صابون برایش حباب درست کنید یا عروسک هایش را هم به حمام بیاورید تا کمی با آنها بازی کند

 

انجام کار خانه به کمک بچه ها
این یک واقعیت است که بچه ها هر چقدر هم اسباب بازی و وسایل مختلف برای بازی داشته باشند باز هم با دیدن یک جارو به ذوق می آیند و آن را به تمام اسباب بازی های شان ترجیح می دهند. ​ پس چرا شما از این ویژگی کودکان استفاده نمی کنید؟ البته مسلما بچه ها نه می توانند و نه باید در تمیز کردن خانه و جارو کشیدن، کار خیلی خاصی انجام دهند ولی می توان آنها را در انجام چنین کارهایی سهیم کرد تا نه تنها همراه شما و کنارتان باشند که حس خوبی هم از این کارها و کمک هایی که می کنند، به دست بیاورند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر

تبلیغات متنی