حفره ها و منافذ باز پوست را چگونه برطرف کنیم؟

حفره ها و منافذ باز پوست را چگونه برطرف کنیم؟
منافذ پوست، سوراخ‌هایی هستند که به نحوی ساقه مو و ترشح‌های غدد چربی‌ساز پوست از آنها خارج می‌شود.
در پی هشدار متخصصان پوست برای آگاهی دادن به مردم، به ویژه افرادی که تبلیغات دروغین در زمینه محصولات درمان‌کننده مشکلات پوست و زیبایی را باور می‌کنند، در این مقاله سعی کردیم دانستنی‌های لازم در این‌باره را در قالب نکته‌هایی علمی اما کوتاه و مختصر و مفید در اختیارتان قرار دهیم.

اندازه این منافذ از پیش تعیین شده است و جنبه ژنتیکی و وراثتی دارد بنابراین بستن آنها نه تنها امکان‌پذیر نیست بلکه بسته‌شدن هر کدامشان با پیدایش کیست‌هایی کم و بیش کوچک و بزرگ همراه می‌شود که منظره ناخوشایندی خواهد داشت. در مواردی این کیست‌ها حتی عفونی و چرکی می‌شوند. با توجه به وراثتی‌بودن این منافذ، این مشکل هیچ راه پیشگیرانه‌ای ندارد.

مؤثرترین راه درمان منافذ باز پوست، استفاده از لیزرهای فراکشنال 2‌CO است که تا حدی این منافذ را کوچک‌تر می‌کنند. 6 جلسه لیزر باعث تنگ‌ترشدن این منافذ تا میزان 30 درصد خواهد شد.

نسبت این منافذ در آقایان و خانم‌ها متفاوت است چون آقایان به دلیل داشتن هورمون‌های مردانه بیشتر، منافذ باز بیشتری دارند و خانم‌هایی که مشکل افزایش هورمون مردانه دارند هم منافذ پوست بازتری دارند که باید تحت‌نظر فوق‌تخصص غدد درمان شوند.

شستشوی معمولی، چربی داخل منافذ را پاک نمی‎کند و لازم است بعد از شستشو از یک ماده قابض یا تونر استفاده شود. تونر، عمل شستشوی صورت را تکمیل و چربی داخل منافذ صورت را پاک می‎کند و به این ترتیب منافذ بسته‎تر دیده می‎شوند. برای انتخاب تونر مناسب می‎توانید از پزشک متخصص پوست مشورت بگیرید اما تونر یک تمیز کننده پوست است و نمی‌تواند روی تنگ‌ترشدن این منافذ تاثیری بگذارد و راه درمان مؤثر برای تنگ‌ترکردن نسبی این منافذ، استفاده از لیزر است.

این منافذ تحت تاثیر هورمون‎های جنسی هستند. خانم‌ها یا دخترانی که تخمدان کیست‌ساز دارند، می‎توانند با استفاده از قرص‎های جلوگیری از بارداری به میزان 30 درصد از ترشح چربی پوست خود بکاهند تا منافذ پوستشان بسته‎تر دیده شود. یکی از درمان‌های این مشکل استفاده از داروی اکوتان است. این دارو اختصاصا غدد چربی پوست را کوچک می‎کند و به این ترتیب منافذ بسته‎تر می‎شوند. البته این دارو پرعارضه است و لازم است حتما زیر نظر متخصص پوست و به توصیه او مصرف شود. همچنین برای تاثیر بهتر، لازم است با برخی داروهای موضعی همراه شود.

نوزاد هنگام تولد دارای منافذ پوستی باز است که از بزرگ‌شدن غدد چربی‌ساز پوست و در نتیجه منافذشان ناشی می‌شود اما از 6 ماهگی به بعد با خروج هورمون‌های مردانه‌ای که از مادر به شیرخوار منتقل شده بود، این غدد و منافذشان کوچک‌تر می‌شود و دیگر قابل‌مشاهده نیست. با رسیدن به سن بلوغ و ظهور هورمون‌های مردانه که محرک این غدد چربی‌ساز هستند این غدد بزرگ می‌شوند و خواه‌ناخواه منافذشان هم بزرگ‌تر خواهند شد. این روند با چرب شدن پوست همراه است بنابراین تا زمانی که هورمون‌های مردانه در بدن زن و مرد وجود دارد، همچنان این منافذ و غدد چربی‌سازشان بزرگ هستند.

تاثیر نور خورشید بر گشادی منافذ ثابت شده است. افرادی که پوستشان دارای منافذ باز است باید از ضدآفتاب‌های بدون روغن استفاده کنند. استفاده از کرم‌‌پودر هیچ تاثیری روی میزان قطر این منافذ ندارد اما همه می‌توانند برای پوشاندن این منافذ از کرم‌پودرها و پنكیك‌های استاندارد یا کرم‌های مخصوص گریم استفاده کنند و البته باید آخر شب حتما پوستشان را بشویند.

اینکه زیاد آرایش کردن در پیدایش یا افزایش منافذ باز پوستی موثر است یا نه، جای بحث دارد. تاکنون هیچ مطالعه علمی که نشان دهد لوازم آرایشی باعث تشدید باز شدن منافذ پوست می‎شوند، وجود نداشته اما وجود منافذ به ویژه در خانم‎هایی که زمینه اختلال هورمونی دارند، باعث فعالیت بیشتر غدد چربی و چرب‌شدن پوست می‌شود و این یعنی ضرورت دقت در انتخاب لوازم آرایش استاندارد و شیوه صحیح شستشوی پوست.

منافذ پوست، سوراخ‌هایی هستند که به نحوی ساقه مو و ترشح‌های غدد چربی‌ساز پوست از آنها خارج می‌شود پس اندازه آنها با بزرگی غدد چربی‌ساز و ضخامت ساقه مو که خصوصیت ژنتیکی است، ارتباط دارد. این منافذ در مناطقی از پوست صورت که معمولا فاقد مو هستند، دیده می‌شوند. این منافذ را در مناطقی از پوست مردان که مو ندارد هم می‌توان دید. در زنان، این منافذ در تمامی بخش‌های صورت به ویژه در یک سوم میانی قابل‌مشاهده هستند.

تعداد سوراخ‌های پوست در سر، پیشانی، گونه‌ها، بینی و چانه حدود 400 تا 900 عدد در هر سانتی‌متر مربع اما در دیگر نقاط بدن، کمتر از 100 عدد در هر سانتی‌متر‌مربع است.

تعداد غدد مترشحه عرق در سرتاسر پوست بدن یک انسان تقریبا یک میلیون و 600هزار تا 4 میلیون عدد است که هر کدامشان مستقیما به واسطه یک منفذ بسیار کوچک و غیرقابل رویت به پوست، سر باز می‌کنند و عرق خود را در سطح می‌ریزند.

مطالب داغ هفته اخیر