این مادران از شانس کمتری برای بارداری برخوردارند!

این مادران از شانس کمتری برای بارداری برخوردارند!

کمتر خانمی بر این باور است که چاقی می‌تواند باعث ناباروری شود اما این موضوع از نظر علمی کاملا به اثبات رسیده است. مطالعه‌های متعدد نشان داده‌، زنانی كه اضافه وزن دارند یا چاق هستند در مقایسه با زنانی كه وزن طبیعی دارند، مدت زمان بیشتر و دشوارتری را برای باردارشدن سپری می‌كنند. به‌علاوه پس از باردارشدن نیز احتمال ناموفق‌بودن بارداری در آنها بیشتر است. اضافه وزن در مردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمون‌ها در بدن می‌شود و هورمون‌ها نیز فرآیند باروری را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.
در گفت‌وگو با دکتر ابوالفضل مهدی‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیحات بیشتری را در این زمینه جویا شدیم:

 

آقای دکتر! این موضوع صحت دارد که چاقی ناباروری می‌آورد؟
بله، اضافه وزن باعث افزایش میزان هورمون‌ها در بدن می‌شود و هورمون‌ها نیز فرآیند باروری را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. ترشح غیرطبیعی هورمون‌ها می‌تواند تاثیرات منفی بر تولید تخمک داشته باشد. در زنان، وزن زیاد باعث افزایش تولید انسولین می‌شود كه عامل نامنظم‌شدن تخمك‌گذاری است. همچنین بین چاقی، افزایش تولید انسولین و ناباروری ارتباطی وجود دارد كه به این همراهی نشانگان تخمدان پلی‌كیستیك گفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر در خانمی كه چاق است، سیستم هورمونی از سیكل منظم خارج می‌شود و فرد مقاومت انسولینی پیدا می‌كند و تخمك‌گذاری قطع می‌شود. با چاق‌ترشدن خانم‌، میزان هورمون‌های مردانه بالاتر می‌رود، فرد جوش می‌زند و مشكلات بسیاری از جمله تخمدان پلی‌کیستیک پیدا می‌کند. مطالعه‌های جدید نشان داده خانم‌هایی كه تخمدان پلی‌كیستیك دارند و وزن كم می‌كنند، خودبه‌خود باردار می‌شوند.

 

چند وقت قبل از باردارشدن باید برای کم‌کردن وزن اقدام کرد؟
خانمی كه وزن بالا دارد، باید 3 تا 6 ماه قبل از بارداری با رژیم گرفتن، وزن خود را پایین بیاورد. اگر BMI بالای 45 بود نیز نیاز به جراحی است. به خانمی كه تحت جراحی قرار می‌گیرد، توصیه می‌شود فورا باردار نشود اما خانمی كه با رژیم و ورزش لاغر می‌شود می‌تواند به سرعت بعد از كاهش وزن باردار شود در طول بارداری نیز با توجه به شرایط فرد مكمل‌های مورد نیاز تجویز خواهد شد.

 

یکی از خوانندگان پرسیده بودند که در عین داشتن اضافه وزن مبتلا به کم‌کاری تیرویید نیز هستند، ایشان می‌توانند باردار شوند؟
متاسفانه كسانی كه كم‌كاری تیرویید دارند، چاق هم می‌شوند و این دو موضوع كنار هم مشكل را بیشتر می‌كند. كم‌كاری تیرویید یكی از اساسی‌ترین مشكلات در زمینه باردارشدن است. خانم‌هایی كه مبتلا به كم‌كاری تیرویید هستند، معمولا باردار نمی‌شوند و اگر باردار شوند خطرات بسیاری خود آنها و جنین‌شان را تهدید می‌كند. هورمون تیرویید می‌تواند روی نظم قاعدگی، باروری، سطح استروژن و پروژسترون خون، بارداری موفق و سقط جنین، شیر دادن و یائسگی تاثیر بگذارد. وقتی خانمی کم‌کاری تیرویید داشته باشد، برای جبران این مساله هورمون TRH از غده هیپوتالاموس آزاد می‌شود، اما TRH به‌طور ناخواسته باعث افزایش پرولاکتین می‌شود که یکی از هورمون‌هایی است که در مساله باروری دخیل است و اگر بیش از حد باشد، تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد و سیكل‌های بدون تخمك‌گذاری مانع از باردارشدن می‌شوند. TRH وقتی بالا می‌رود، كلاژن در خون بالا می‌برد و این مساله باعث ترشحات شیری از سینه‌ها می‌شود. این موضوع نیز خود مانع تخمك‌گذاری می‌شود. از طرف دیگر هورمون تیرویید باعث می‌شود هورمون‌هایی مثل استروژن و پروژسترون به درستی کار نکنند. پس کم‌کاری تیرویید اختلالات هورمونی نیز ایجاد می‌کند.

 

آیا درمان کم‌کاری به باردار شدن آنها کمک می‌کند؟
بله، توصیه می‌شود خانمی كه كم‌كاری شدید تیرویید دارد برای باردارشدن حتما به پزشك غدد مراجعه كند تا درمان شود. متخصص غدد به خانمی كه كم‌كاری تیرویید دارد، دارو می‌دهد تا با تنظیم هورمون‌ها شانس بارورشدن بیشتر شود.

 

گاهی می‌بینیم خانمی مبتلا به کم‌کاری است و باردار می‌شود!
درست است. در عده‌ای از خانم‌ها کم‌کاری تیرویید خفیف است و خانم باردار می‌شود اما این خانم‌ها هم باید طی بارداری، حتما تحت درمان قرار بگیرند، چون در غیر این‌صورت جنین دچار مشكلاتی نظیر عقب‌ماندگی ذهنی و… می‌شود اما بعد از درمان، جنین مشكلی پیدا نخواهد کرد.

 

آیا درمان‌ها روی جنین اثر منفی ندارند؟
نه، درمان‌های دارویی و طبی روی جنین تاثیر منفی نمی‌گذارد. در دوران شیردهی نیز مصرف داروهای كم‌كاری تیرویید مغایرتی با شیردهی ندارد.

 


بسیاری از خانم‌هایی که تحت درمان هستند وقتی باردار می‌شوند دارو را قطع می‌کنند! این کار به صلاح است؟

نه، کاملا اشتباه است. برعکس خانمی كه كم‌كاری تیرویید دارد و تحت درمان است و باردار می‌شود نیاز به درمان بیشتری دارد. در این خانم‌ها حتی دوز دارو باید بالاتر برود و لازم است زیر نظر پزشک درمان‌هایشان را ادامه دهند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر