ترمز پیری را بگیرید!!!

ترمز پیری را بگیرید!!!

استفاده از پماد ویتامین آ باعث حفظ طراوت و شادابی پوست می‌ شود و علا‌ وه بر آن از تاثیر منفی اشعه ماوراء بنفش  نور خورشید بر بدن می‌ کاهد…

در این پست در مورد راه‌ های جلوگیری از پیری توسط پمادهای ویتامینی و هورمون درمانی به بحث می‌ پردازیم.

 

 

استفاده از پمادهای ویتامینی:

(حاوی مواد آنتی اکسیدان، ترمیمی، ضدالتهابی، تحریک کننده تقسیم سلولی)

۱) استفاده از پمادهای حاوی اسید آلفاهیدروکسی استون  این اسید باعث ورقه ورقه شدن سطح پوست و برداشته شدن سلول‌ های مرده شده و باعث افزایش تقسیم سلولی در سلول‌ های پوستی می‌ شود که ترکیبی از انواع اسیدها می‌ باشد از جمله: اسید لا‌ کتیک، اسید تار تاریک، اسید سیتریک ، اسید مالیک و اسید گلوکولیک. البته مصرف این ماده در موقع خواب شبانه توصیه می‌ شود و از استفاده این پماد در روز باید اجتناب کرد چون باعث مضاعف شدن تاثیر منفی نور خورشید بر روی پوست می‌ شود.
۲) استفاده از پماد ویتامین سی: باعث افزایش تولید مقدار کلا‌ژن در پوست می‌ شود و پوست ضخامت طبیعی خود را حفظ می‌ کند و علا‌وه بر آن به علت خاصیت آنتی‌ اکسیدانی از تاٴثیر عمل رادیکال‌ های آزاد بر پوست جلوگیری می‌ کند. با مصرف این ماده در ۴ هفته پوست رفته رفته صاف‌ تر و شفاف‌ تر به نظر خواهد آمد.
۳) استفاده از پماد ویتامین ئ: یک نوع آنتی‌ اکسیدان قوی می‌ باشد که از عمل سوء رادیکال‌ های آزاد در پوست می‌ کاهد و از تخریب بافت‌ های چربی لا‌ یه‌ های پوست توسط رادیکال‌ های آزاد جلوگیری به عمل آورده و از وجود آمدن چین و چروک و شل شدن پوست می‌ کاهد.
۴) استفاده از پماد ویتامین ا: باعث حفظ طراوت و شادابی پوست می‌ شود و علا‌ وه بر آن از تاثیر منفی اشعه ماوراء بنفش  نور خورشید بر بدن می‌ کاهد. در تحریک سلول‌ های پایه چربی و پروتئینی پوست همچنین جلوگیری از خشک شدن لا‌ یه اپیدرمی‌ پوست نقش بسزایی دارد. البته در کسانی که به علت مصرف مکمل‌ های ویتامینی به مقدار فراوان، دچار مسمومیت با ویتامین  ا شده باشند، مصرف پماد پوستی این ویتامین نه تنها اثر مثبتی ندارد، بلکه ممکن است با واکنش نامناسب نیز همراه باشد.
۵) استفاده از پماد اسیدهای چرب امگا ـ ۳: سلول‌ های پوست در اثر عوامل سوء رادیکال‌ های آزاد متورم شده و از خود مواد شیمیائی تولید می‌ کنند که همین مواد باعث حمله گلبول‌ های سفید به سلول‌ های پوست شده و باعث تخریب کلا‌ژن و پوست می‌ شود اما اسیدهای چرب امگا ـ ۳ باعث جلوگیری از التهاب سلول‌ های پوست شده و در نتیجه مانع حمله گلبول‌ های سفید و نهایتا مانع تخریب کلا‌ ژن توسط سلول‌ های ایمنی در پوست می‌ شوند.
۶) عدم توقف در مقابل نور خورشید: عامل اصلی ایجاد چین و چروک پوست و ایجاد کک و مک بر روی آن نور آفتاب به ویژه اشعه ماوراء بنفش است. اشعه ماوراء بنفش نوع ا، در صورت تماس با پوست بر روی لا‌ یه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌ شود تاثیر می‌ گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌ شود. نوع دیگری اشعه ماوراء بنفش یعنی ا، به نواحی عمقی‌ تر پوست نفوذ می‌ کند و می‌ تواند باعث آسیب‌ های شدیدی در پوست شود. هم نوع ا و هم نوع ا با شکستن کلا‌ژن پوست، ساخت رادیکال‌ های آزاد و مهار مکانیسم‌ های ترمیم پوست، می‌ توانند باعث ایجاد کک و مک، چروک و از همه مهم‌ تر سرطان پوست شوند.
۷) استفاده از مرطوب کننده‌ ها: روزی دو مرتبه صبح‌ ها و عصرها باید استفاده نمود زیرا باعث نفوذ آب زیر پوست به سطح پوست و جلوگیری از خشک شدن و نهایتا چین و چروک آن می‌ شوند البته آب را باید از منابع آب طبیعی و یا آب میوه‌ جات تامین نمود و از مصرف چای به عنوان منابع آبی جلوگیری نمود چون کافئین موجود در چای باعث از دست رفتن آب بدن می‌ شود.

 

هورمون درمانی
۱- استفاده از هورمون ملا‌ تونین:
این هورمون در مغز یافت می‌ شود. ملا‌ تونین آن کمک به نظم خواب می‌ کند ولی تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان نیز می‌ باشد و می‌ تواند برای کاهش مضرات گذشت سن به کار رود اما در مصرف آن باید حد مناسب را رعایت نمود چون زیاد مصرف کردن آن با خواب طبیعی می‌ تواند ایجاد تداخل کند.
۲-استفاده از هورمون تستوسترون:
از حدود سن ۴۰ سالگی، این هورمون مقدارش هر سال ۱ درصد کمتر می‌ شود تستوسترون هورمونی است که بافت‌ های ماهیچه را محکم و تقویت می‌ کند و در توزیع چربی‌ ها نقش دارد باعث استحکام استخوانی و تخفیف پوکی استخوان می‌ شود و در ایجاد توانایی فیزیکی و جنسی در دوران سالمندی نقشی ویژه‌ ای دارد و این هورمون روزانه ۷-۵ میلی‌ گرم در آقایان  تولید می‌ شود.

 

 

در ادامه مزایا و معایب این هورمون مورد بررسی قرار می‌ گیرد:
معایب
۱ — اختلا‌ ل خفیف در خواب (خرناسه کشیدن)
۲ — تحریک رشد پروستات
۳ — محدودیت تولید محصولا‌ ت وابسته به اسپرم
۴ — افزایش گرفتگی عروق
۵— احتمال ایجاد آکنه در پوست

مزایا
۱— افزایش قدرت ماهیچه‌ ها و افزایش ظرفیت فعالیت‌ های فیزیکی و افزایش تمرکز حواس و افزایش انرژی
۲— افزایش املا‌ ح  استخوان‌ ها و افزایش استحکام آن‌ ها
۳— کاهش افسردگی و افزایش تمایل به جنس مخالف
۴— افزایش ضخامت پوست بدن

هورمون رشد :یک هورمون آندورونیک است که آزاد شدن آن با مرور زمان و بالا‌  رفتن سن کاهش می‌ یابد در افراد مسن مقدار این هورمون ۲۰-۱۵ % مقدار آن در دوره نوجوانی است. احساس می‌ شود که این کاهش باعث بسیاری از نشانه‌ های سویی است که ما به مرور سن ارتباط می‌ دهیم مانند، چین و چروک صورت و بزرگ شدن دور کمر، کاهش انرژی و اعمال حیاتی از جمله کاهش تمایلا‌ ت و فعالیت‌ های جنسی، مشکلا‌ ت بینائی، از دست دادن حافظه و افسردگی خفیف و غیره.
دکترها و دانشمندان قبول دارند که کمتر آزاد شدن هورمون رشد  متناسب است با بیماری‌ هایی که در اثر مرور زمان به وجود می‌ آیند آزمایشات نشان می‌ دهند که استفاده از این هورمون فرآیندهای پیری را ۲۰ سال به تعویق می‌ اندازد.
ولی آنچه که مهم است در ارتباط با هورمون درمانی باید آزمایشات دیگری ایجاد شود تا نتایج مناسبی از این مواد به دست آید ولی در مورد تغذیه درمانی و استفاده از پمادهای ویتامینی تردیدی مبنی بر وجود عوارض جانبی وجود ندارد و کاملا‌  در نشریات معتبر خارجی و محافل علمی تاثیرات مثبت آن‌ ها مورد تایید قرار گرفته است.

 

 

گردآوری : فراناز

 

مطالب داغ هفته اخیر