پوست شما چه نوعی پوستی است؟

پوست شما چه نوعی پوستی است؟

وقتی محصولاتی مناسب نوع پوست خود استفاده کنید بخوبی تفاوت را حس خواهید کرد.داشتن پوستی شفاف تر نرم تر و صاف تر با انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مناسب پوست امکان پذیراست.

پوست آدمها با هم فرق دارد.هرکسی پوست مخصوص خودش را دارد.بنابراین نیازهای پوست افراد مختلف نیز با هم فرق دارند.
قبل ازهر خریدی برای پوست(انواع فراورده های آرایشی و بهداشتی،انواع کرمها شامل کرم ضدآفتاب،مرطوب کننده …انتخاب پاک کننده مناسب پوست و…)باید نوع پوست خود را خوب بشناسیم تا بتوانیم فراورده مناسبی خریداری کنیم.
کرمها و فراورده آرایشی وبهداشتی (محصولات مراقبت از پوست) که در بازار عرضه میشوند بسیار متنوع هستند.انواع بسیار زیادی ازآنها با مارکهای مختلف وجود دارد.کدام یک به دردشما میخورد؟ کدامیک برای پوست شما مناسب است؟ برای پاسخ به این سوالات بایدنوع پوست خود را خوب بشناسید.

 

پوست را براساس میزان رنگدانه و رنگ پوست به شش نوع مختلف تقسیم بندی میکنند (تقسیم بندی فیتزپاتریک).

 

پوست نوع یک ؛ پوست افراد نژادسلتیک یعنی پوست سفید موهای قرمزوچشمهای آبی است.افراد سیاه پوست بعنوان پوست تایپ شش طبقه بندی میشوند.مابقی بین این دو سر طیف قرار میگیرند.

 

در این تقسیم بندی اکثر ایرانیان و ساکنین ناحیه مدیترانه و خاورمیانه دارای پوست سه یا چهار هستند. هندی ها داری پوست شماره پنج واروپائیان غیر سلتیک دارای پوست شماره دو می باشند.این تقسیم بندی برای انتخاب فراورده های مراقبت از پوست چندان کمک کننده نیست.

 

در گذشته پوست بطور ساده به چهار نوع مختلف : خشک ، چرب ، مختلط و حساس تقسیم بندی می شد. اما این تقسیم بندی ساده ابتدایی وناقص و پاسخگوی نیازهای امروز نیست.این پست کمک می کند به تشخیص این نوع طبقه بندی.

 

برخی از پوستها تمایل بیشتری برای تشکیل رنگدانه دارند.ممکن است دو نفر رنگ پوست به ظاهر یکسان داشته باشند اما یکی تمایل بیشتر ی برای تشکیل رنگدانه و برنزه شدن درمقابل آفتاب داشته باشد.دربرخی پوست درمعرض نور در تابستان تیره و پررنگ میشود.این نوع پوست احتیاج به مراقبت و محصولات آرایشی بهداشتی خاص دارد.

 

برخی از پوستها خشک ترند، برخی تمایل به ایجادجوش دارند.برخی از پوستها مستعد قرمزی و التهاب هستند.درتقسیم بندی جدید تمام این فاکتورها در نظر گرفته میشود. با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها در تقسیم بندی جدید پوست انسانها به به شانزده نوع مختلف تقسیم بندی میشود.

 

در تقسیم بندی جدید چهارفاکتور در نظر گرفته میشود

۱ – میزان تمایل پوست به ساختن رنگدانه(تمایل به برنزه و تیره شدن در مقابل آفتاب)رنگدانه ساز غیر رنگدانه ساز

۲ – میزان حساس بودن پوست(تمایل به قرمز شدن یا خارش و سوزش و یا استعداد ایجادجوش)حساس غیرحساس

۳ – میزان چرب بودن یا خشک بودن پوست(برخی پوسته چرب و روغنی برخی مختلط و برخی خشکند)چرب یا خشک

۴ – میزان چروک وپیری پوست ( پوست افرادجوان سفت وبدون چروک و درسنین بالاتر با چرو ک و شل است ) چروک یا سفت

با تلفیق چهار پارامتربالا انواع پوست به شانزده نوع مختلف تقسیم بندی میشود :

 

پوست شما چه نوعی پوستی است؟

 

 

در این تقسیم بندی نوع پوست ثابت نیست. بسته به شرایط نوع پوست ممکن است تغییر کند. مثلا مسافرت از جای مرطوب به نواحی خشک یا استرس شدید یا حاملگی یا یائسگی می توانند نوع پوست را تغییر دهند.

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما