هشداراخلاقی به کی روش به خاطر پست فیس بوکی اش

مجموعه : اخبار ورزشی
هشداراخلاقی به کی روش به خاطر پست فیس بوکی اش

یک پست فیس‌بوکی در آستانه جام ملت‌های آسیا، بار دیگر حاشیه را به جان یکی از پرامیدترین تیم‌های دوره اخیر بزرگترین فستیوال ملی آسیا انداخت.

کارلوس کی‌روش برای تهییج ایرانی‌ها در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک از جمله “دوباره منتظر شما هستیم” استفاده کرد اما عکس انتشار یافته در پایین این مطلب، جنجال‌های زیادی به وجود آورده است، چرا که در این تصویر پرچم رژیم قبلی، دیده می‌شود؛ آنچه عبور از خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.

بعید به نظر می‌رسد شخصی مانند کی روش که ادعای رفتار حرفه‌ای دارد، عامدانه این عکس را منتشر کرده باشد اما اگر این احتمال که اطرافیان او یا شخص و اشخاص گردانندگان فیس‌بوکی سرمربی به انگیزه‌های سیاسی این اقدام را انجام داده باشند، نگرانی‌های زیادی درباره آینده مرد پرتغالی روی نیمکت تیم‌ملی به‌وجود می‌آورد.

به هر حال در اولین واکنش به این اتفاق، کمیته اخلاق فدراسیون از تهران به کی‌روش پیغام داده هر چه زودتر پست خود را حذف کند اما تا لحظه نوشتن این مطلب، اتفاق مورد نظر کمیته اخلاق روی نداده و اگر کی‌روش مقاومت کند، تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا، آن زمان که باید به انتظار ٣٩ ساله ایرانی‌ها خاتمه دهد، دچار اختلاف و چنددستگی فراوان می‌شود.

البته فرضیه گردانده شدن امور فیس‌بوکی شخص سرمربی توسط فرد یا افراد دیگر، می‌تواند اتهامات را از دوش مرد پرتغالی بردارد اما حتی در این صورت هم کی‌روش، باید پاسخگو باشد.

 

* واکنش متفاوت علیپور
در این شرایط حرف‌های حجت‌الاسلام علیپور آبی روی آتش اخبار تلقی می‌شود: «کفاشیان و نبی حتما تذاکرات لازم را در محل برگزاری مسابقات به اعضای تیم‌ملی می‌دهند. شاید صفحه او را هک کرده‌اند و برخی تصاویر را در آن قرار داده‌اند.»
این اتفاق، تنور اپوزیسیون خارج از کشور را داغ می‌کند. آن‌هایی که از هر فرصتی برای ابراز نظرهای سیاسی خود در قالب هواداری از تیم‌ملی استفاده می‌کنند و پرچم‌های ایران در طول تاریخ را بهانه‌ای برای این کار می‌دانند، قطعا با این عکس درج شده در صفحه فیس‌بوک کی‌روش، بیش از پیش به سیاسی‌کاری روی سکوهای داغ ورزشگاه‌های محل برگزاری شانزدهمین دوره جام‌ملت‌های آسیا ترغیب می‌شوند.

 

* آینده این اقدام
موضوع از آن‌جایی که یک مسأله مهم سیاسی است، ابعاد پیچیده‌ای به خود می‌گیرد. اگر کی‌روش اقدام به پاک‌کردن پست فیس‌بوکی خود کرده باشد، ماجرا ختم به خیر می‌شود اما چنانچه بر اقدام خود اصرار کند، این تلقی را به وجود می‌آورد که عامدانه این عکس را برای پست فیس‌بوکی خود انتخاب کرده است.
 در این صورت، فدراسیون قطعا فقط تا پایان جام ملت‌های آسیا دندان روی جگر خواهد گذاشت و کی‌روش حتی اگر قهرمان شود و میل به ماندن هم نشان دهد، قطعا از استرالیا به خانه‌اش باز می‌گردد.
 به نظر می رسد اقدام حرفه ای که می‌توانست مانع این اتفاق شود، اقدام پیشگیرانه در این خصوص بود، یعنی منع کادر فنی و بازیکنان از استفاده از شبکه‌های اجتماعی در طول حضور در این تورنمنت؛ آنچه برخی تیم‌های بزرگ مانند هلند به دستور سرمربی خود در طول تورنمنت‌های مهم انجام می‌دهند.

 

گردآوری : فراناز

پربیننده ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما