ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی

ایده هایی برای طراحی سرویس بهداشتی

مهمترین نکته درباره دیوارهای دستشویی ،ایزولاسیون مناسب آن است . پوشش نهایی دیوار بایستی از جنس کاشی های لعاب دار با رنگ روشن باشد ،زیرا رنگ های روشن لکه ها را بهتر نشان می دهد.

 

در طراحی یک سرویس بهداشتی مناسب و زیبا باید سعی کنیم تمام لوازم و مواد بکار گرفته شده با هم هماهنگ باشند و علاوه بر زیبایی باید به مقاوم بودن و مرغوبیت مصالح نیز در این مکان توجه کرد…

سرویس های بهداشتی در حفظ بهداشت فردی و عمومی خانواده نقش بسیار مهمی ایفا می کنند . اصولا باید دستشویی با در ورودی خانه ارتباط مستقیم داشته و با فضاهای دیگر خانه ارتباط غیر مستقیم داشته باشد .

درِ دستشویی باید علاوه بر مقاوم بودن در مقابل آب ،عایق صدا نیز باشد . معمولا به دلیل ضد آب بودن فلز آلومینیوم در ساخت در دستشویی از این ماده استفاده می شود . توصیه می شود برای رنگ آمیزی در دستشویی از رنگ های مقاوم در برابر آب استفاده شود .

کف دستشویی از نظر بهداشتی از نکات مهم ساختمان دستشویی است . شیب کف باید به سمت توالت ایرانی و یا کف شوی دستشویی باشد . توصیه می شود به هنگام کاشی کاری یاسرامیک کاری کف دستشویی ، حداقل درز ممکن را در نظر بگیرید تا هم آلودگی کمتری حاصل شود و هم از رسوخ آب ،تا حد قابل ملاحظه ای جلوگیری شود.

در مورد پوشش سقف ،بهتر است از رنگ روغنی که مقاوم در برابر آب و قابل شستشو می باشد،استفاده شود .

مهمترین نکته درباره دیوارهای دستشویی ،ایزولاسیون مناسب آن است . پوشش نهایی دیوار بایستی از جنس کاشی های لعاب دار با رنگ روشن باشد ،زیرا رنگ های روشن لکه ها را بهتر نشان می دهد .

مکان قرار گیری روشویی ها معمولا نزدیک به در دستشویی است . امروزه در دستشویی ها صفحات سنگی به ضخامت 3یا4 سانتی متر را از وسط برش می دهند و لگن های آبریز روشویی را روی آن نصب می کنند ،لذا می توان از این سنگ به عنوان صفحه ی کابینت و فضای زیر آن جهت نگهداری وسایل مرتبط در دستشویی نیز استفاده کرد .

تهویه مطلوب در ساختمان دستشویی اهمیت فراوانی دارد . امروزه جهت تهویه مناسب از هواکش هایی استفاده می شود که هدایت هوای داخل دستشویی به طرف بالاترین بخش ساختمان را از طریق کانال های مخصوص ممکن می سازد . در هر ساختمان باید یک کانال یا لوله تهویه جداگانه برای توالت وجود داشته باشد .

بهتر است در توالت از کاسه توالت مستطیلی شکل استفاده شود که دارای سه نوع تخت ، نیمه تخت و گود می باشد .

از مسائل دیگری که باید در توالت مد نظر قرار بگیرد ،تخلیه توالت با استفاده از فلاش تانگ و یا سیفون در انتهای توالت است که به جهت جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع بسیار اهمیت دارد .

چند نکته حائز اهمیت

– چنانکه ساکنین منزل به دلایل پزشکی از دستمال کاغذی استفاده می کنند ،جای دستمال باید جایی قرار بگیرد که در معرض ترشح آب قرار نگیرد .

– تمام وسایل داخل توالت از جمله کاشی ،فلاش تانگ ،شیرآلات و حتی ظرف زباله به دلیل مسائل بهداشتی بایستی رنگ روشن داشته باشند .

– محل استقرار توالت فرنگی و ایرانی در جهت شمال و جنوب ساختمان ساخته نمی شود . این مسئله علاوه بر داشتن دلایل مذهبی به علل گوناگونی مثل نحو گردش کره زمین ،سیستم گردش خون انسان و …حائز اهمیت است.

– اصولا در فضای توالت از وسایل گرما زا استفاده نمی شود . زیرا این فضا باید خنک باشد .

کارکردهای نورپردازی در داخل سرویس های بهداشتی معمولا ساده و غالبا غیر تزئینی است . نور منتشر شده از آینه در روشن تر شدن فضا موثر می باشد. با این وجود و با در نظر گرفتن مساحت سرویس های بهداشتی می توان از روشنایی های توکار استفاده نمود .

مزایای نورپردازی موضعی

– اصلاح صورت و آرایش جلوی آینه در سرویس های بهداشتی ویژگی های خاص خود را دارد . نورکافی، مشاهده دقیق پوست و مو را در آینه فراهم می آورد. – نور باید بدون ایجاد سایه باشد تا از مشاهده دشوار محیط جلوگیری نماید و دیدی خوشایند از صورت ایجاد کند . – کیفیت رنگی نور لامپ انتخاب شده باید مناسب باشد تا پوست رابه شکل بهتری نشان دهد ؛همه این ها گویای نیاز ویژه این فضا به نورپردازی موضعی است.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
دختر تهرانی با مهریه جالب و عجیب
دختر تهرانی با مهریه جالب و عجیب
مشاهده بیشتر