راز موفقیت افراد لاغرچیست؟

راز موفقیت افراد لاغرچیست؟

محققان می گویند آن طور كه همه فكر می كنند، رژیم غذایی نقش مهمی در كاهش وزن افراد ندارد.

سال ۱۹۵۹ جولزهیرزچ، پزشك و استاد دانشگاه راكفلر بر روی افراد چاقی كه تحت رژیم غذایی برای كاهش وزن قرار داشتند به تحقیق و بررسی پرداخت. او یك آزمایش ساده انجام داد و با این آزمایش، عقیده دانشمندان را در خصوص چاقی بیش از حد افراد برای همیشه تغییر داد.
جولز هیرزچ می دانست كه افراد چاق دارای سلولهای چربی بزرگ و مستعدی هستند كه حاوی چربی انبوهی است. او برای اینكه بفهمد هنگامی كه افراد چاق وزن بدن شان را كم می كنند چه اتفاقی برای سلولهای چربی می افتد، تحقیقاتش را شروع كرد. آیا پس از رژیم غذایی سلول های چربی جمع و منقبض می شوند یا اینكه ناپدید می گردند؟
دكتر هیرزچ به مطالعه ۸ نفر از افرادی كه در دوران كودكی یا بلوغ چاق بودند و در بیمارستان دانشگاه راكفلر به مدت ۸ ماه بستری بودند پرداخت. دانشمندان ضمن اینكه رژیم غذایی این افراد را كنترل می كردند، به بررسی و كنترل سلولهای چربی آنها نیز می پرداختند.
این تحقیقات با یك رژیم غذایی سخت به مدت ۴ هفته شروع شد. تنها غذایی كه افراد مجاز به مصرف آن بودند، یك نوع غذای مایع بود كه روزانه ۶۰۰ كالری لازم بدن آنها را تأمین می كرد. با این رژیم غذایی آنها شروع به كم كردن وزن بدن شان كردند و در این مدت ۴۵ كیلوگرم كاهش وزن داشتند. اما برای اینكه وزن بدن شان را ثابت نگه دارند، ۴ هفته دیگر نیز به رژیم غذایی ادامه دادند.
دكتر هیرزچ تصور می كرد افراد هنگامی كه بیمارستان را ترك كنند برای همیشه لاغر می مانند. اما این فرضیه اشتباه بود. آنها بعد از مدت كوتاهی مجدداً به وزن اولیه خود بازگشتند و چاق شدند.
دكتر هیرزچ فكر كرد كه شاید آنها برای حفظ و ثابت نگه داشتن وزن بدن شان نیاز به تقویت روحیه دارند و باید از نظر روانشناسی نیز تحت كنترل قرار بگیرند.
بنابراین دكتر هیرزچ و همكارش، دكتر رادولف لیبل كه اكنون در دانشگاه كلمبیا مشغول به كار است آزمایش را مجدداً تكرار كردند و نتیجه آن با دفعات قبلی هیچ تفاوتی نمی كرد. وزنی كه آنها با زحمت و سختی كم می كردند، موقتی بود و آنها مجدداً دچار اضافه وزن می شدند.
با این وضعیت محققان تصمیم گرفتند، تغییرات متابولیكی بدن بیماران، وضعیت روحی و روانی آنها و همچنین نبض و درجه حرارت بدن آنها را مورد بررسی قرار دهند.
نتیجه تحقیقات و بررسی ها نشان داد افرادی كه به مقدار زیادی وزن بدن شان را كاهش می دهند ممكن است در ابتدا شبیه افرادی كه همیشه وزن متعادلی داشتند به نظر برسند، اما فیزیولوژی بدن آنها كاملاً متفاوت است. در حقیقت، با هر اقدام متابولیكی كه سیستم بدن انجام می دهد، آنها احساس گرسنگی می كنند.
قبل از اینكه رژیم غذایی افراد مورد مطالعه شروع شود، سوخت و ساز بدن افراد چاق و فربه كاملاً طبیعی به نظر می رسید. یعنی تعداد كالری هایی كه سطح بدن در هر مترمربع می سوزاند با افرادی كه وزن متعادلی داشتند یكسان بود و تفاوتی نمی كرد، اما هنگامی كه آنها رژیم غذایی را شروع كردند و وزن بدن شان كاهش پیدا كرد، بدن آنها به میزان ۲۴ درصد كمتر كالری نسبت به افرادی كه وزن طبیعی داشتند و لاغر بودند مصرف می كرد.
 
رژیم دیوانه كننده!
 
نكته دیگر این بود كه افرادی كه در دانشگاه راكفلر مورد مطالعه قرار گرفتند، مبتلا به یك سری علائم بیماری روحی و روانی به نام «اختلالات عصبی ناشی از گرسنگی» شدند، كه این موارد به هنگام گرسنگی بیشتر در افرادی كه وزن طبیعی داشتند مشاهده می شد.
با ادامه این رژیم، افراد مورد مطالعه دچار افسردگی و بیماری اعصاب شدند و تصمیم به قطع كردن رژیم خود گرفتند. حتی بعضی از آنها تصمیم به خودكشی گرفتند.
به این ترتیب محققان دانشگاه راكفلر، نتایج تحقیقات خود را در یك نشریه این چنین توضیح دادند: كاهش وزن به جای اینكه منجر به ایجاد یك وضعیت طبیعی در افراد چاق شود منجر به ایجاد یك ناهنجاری می گردد، كه معمولاً افراد لاغر در اثر گرسنگی دچار آن می شوند.
سرانجام بیش از ۵۰ نفر از افرادی كه در بیمارستان تحت رژیم غذایی بودند و وزن كم كردند، دچار اختلالات روحی و جسمی ناشی از گرسنگی شدند و تنها یك عده كمی از آنها توانستند وزن بدن خود را ثابت نگه دارند و مجدداً چاق نشوند.
با مطالعه و تحقیقاتی كه دكتر هیرزچ و دكتر لیبل انجام دادند می توان به این نتیجه رسید كه یك فرد هنگامی كه چاق می شود، بدن او خود را با این شرایط وفق می دهد و برای اینكه این وضعیت، بدن را تنبل و ناتوان می سازد، فرد را در از دست دادن وزن و ثابت نگه داشتن آن عاجز می كند.
 
پدر، مادر، شما مقصرید!
 
دانشمندانی كه در زمینه وزن بدن افراد تحقیق می كنند سؤالات زیادی را مطرح نموده اند، از جمله اینكه آیا وزن بدن فرد با ژنتیك او ارتباط مستقیم دارد؟
آیا چاقی یك فرد بر اثر سهل انگاری و بی توجهی بیش از حد اوست؟ یا اینكه چاقی یك فرد به علت ارزان بودن، فراوان بودن و یا هوس انگیز بودن مواد غذایی است؟
كارشناسان اقتصاد سلامت می گویند برای مصرف هر ۱۰۰ كالری اضافی در روز باید به مبلغ ۱۰پوند هزینه كرد كه در عرض ۵ سال این مبلغ به ۵۰ پوند می رسد.
البته دانشمندان به این نتیجه رسیده اند كه محیط زیست هم در تعیین كردن وزن افراد مؤثر است. اما دكتر آلبرت استانكارد استاد دانشگاه پنسیلوانیا می پرسد اگر این موضوع صحیح باشد، تا چه حدی محیط می تواند بر روی وزن بدن افراد تأثیرگذار باشد؟ او ابزار بسیار دقیقی را برای تحقیق و بررسی در این خصوص در نظر گرفت.
یك دفتر ثبت دانماركی برای بچه هایی كه بعضی از والدین تكفل آنها را پذیرفته بودند افتتاح شده بود برای اینكه تشخیص دهند آیا بیماری اسكیزوفرنی ارثی است یا خیر.
در این دفتر ثبت سوابق پزشكی بسیار دقیق از هر فرزند خوانده دانماركی بین سالهای ۱۹۲۷ تا سال ۱۹۴۷ وجود داشت، این سوابق نام والدین اصلی كودكانی كه به فرزندی قبول شده بودند، قد و وزن كودكان، و همچنین قد و وزن والدین اصلی آنها و قد و وزن والدین كودكانی كه به فرزندی قبول شده بودند را شامل می شد.
دكتر استانكارد، افرادی را پیدا كرد كه میانگین سن آنها ۴۰ سال بود. ۵۵ درصد از آنها در اولین ماه زندگیشان و ۹۰درصدشان در اولین سال زندگیشان به فرزندخواندگی یك خانواده پذیرفته شدند.
استنباط او كه در نشریه ای پزشكی در سال ۱۹۸۶ به چاپ رسید بسیار واضح و روشن بود. تمام بچه هایی كه به عنوان فرزندان یك خانواده پذیرفته شده بودند به حد و اندازه والدین اصلی شان چاق بودند و میزان چاقی آنها هیچگونه ارتباطی به والدینی كه آنها را به فرزندی قبول كرده بودند نداشت.
با این توصیفات و تحقیقاتی كه انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه رابطه مستقیمی بین وزن بچه هایی كه به فرزندی یك خانواده پذیرفته می شدند و وزن والدین اصلی آنها وجود داشت.
آنها همچنین نشان دادند عوامل ژنتیكی در چاقی یك فرد بسیار مؤثر است و هیچگونه رابطه ای بین وزن بدن بچه هایی كه به فرزندی یك خانواده پذیرفته می شدند و والدین غیرواقعی آنها وجود ندارد.
به عبارت دیگر زمینه اصلی چاقی یك فرد، مربوط به مسائل ژنتیكی است. دكتر استانكارد، به این نكته اشاره كرد كه اقدامات كنونی برای جلوگیری از چاقی افراد همگی به سوی والدین و فرزندان آنها معطوف شده است.
حدود ۸۰ درصد از بچه هایی كه والدین چاقی دارند، به دلیل مسائل ژنتیكی چاق می شوند و تنها ۱۴ درصد از فرزندان این والدین وزن نرمال و طبیعی دارند.
چند سال بعد در سال ۱۹۹۰ دكتر استانكارد مطلب دیگری را در نشریه پزشكی(NEW ENGLAND) به چاپ رساند. در این مقاله او با همكاری دانشمندانی كه بر روی ژنتیك افراد مطالعه می كردند به تحقیق و بررسی دوقلوها پرداختند.
این بار او از دوقلوهای سوئدی برای تحقیقاتش استفاده كرد. این دوقلوها شامل ۹۳ جفت دوقلوی همسان و ۲۱۸ جفت دوقلوهای غیر همسان بودند كه جدا از هم بزرگ شده بودند، علاوه بر این موارد ذكر شده، شامل ۱۵۴ جفت دوقلوهای همسان و ۲۸ جفت دوقلوهای غیر همسانی بودند كه با یكدیگر بزرگ شده بودند.
دوقلوهای همسان چه آنهایی كه با همدیگر بزرگ شده بودند و چه آنهایی كه جدا از هم پرورش یافته بودند تقریباً هم وزن بودند.
اما دوقلوهای غیرهمسان، به دلیل تقسیماتی كه در بعضی از ژن های آنها دیده می شد، وزن یكسانی نداشتند. محققان به این نتیجه رسیدند كه ۷۰درصد از نوسانات وزن افراد ممكن است ارثی باشد.
به عبارت دیگر در چاقی و نوسان وزن افراد عوامل ارثی بیشتر از عواملی مثل بیماریهای روحی، سرطان سینه و یا بیماریهای قلبی نقش دارد. دكتر استانكارد گفت، نتایج تحقیق به این معنا نیست كه مردم برای كنترل كردن وزن بدن شان عاجز و ناتوان هستند.
او به این مطلب تاكید كرد كه آنهایی كه سیستم بدن شان مستعد چاقی است اگر بخواهند به یك وزن متعادل و ایده آل برسند، مجبورند دائماً با مسائل ژنتیكی و ارثی بجنگند و دست و پنجه نرم كنند.
 
یویویی به اسم وزن
 
تحقیقات جدید نشان می دهد كه وزن بدن هر فردی دارای نوسانات است و ممكن است تغییر كند. این تغییر وزن ممكن است به ۵/۴ تا ۹ كیلوگرم برسد، یك فرد ممكن است قادر باشد وزن بدنش را به راحتی از ۵۴ كیلوگرم به ۶۴ كیلوگرم بدون هیچگونه تلاش و كوششی تغییر بدهد.
اما افزایش یا كاهش وزن بدن به مقدار زیاد بسیار مشكل است. با این حال بدن با افزایش یا كاهش اشتها و تغییرات متابولیسمی جهت ایجاد یك وزن ایده آل و متعادل برای یك فرد مقاومت می كند.
دكتر جفری فریدمن محقق چاقی مفرط در دانشگاه راكفلر سعی كرد طرحی را ایجاد كند تا بتواند به وسیله آن مطلبی را در خصوص عوامل بیولوژیكی بسیار قوی كه موجب مقاومت بدن در برابر كاهش وزن می شود را مطرح سازد. او این موضوع را كه به شرح ذیل است در نشریه ای كه در سال ۲۰۰۳ چاپ شد عنوان نمود.
دكتر فریدمن می گوید، افرادی كه به قدرت سلسله عصب هایی كه موجب تحریك بدن می گردد، اعتقادی ندارند به این نكته توجه كنند كه گرچه یك فرد می تواند نفس خود را برای یك مدت كوتاهی نگه دارد، اما این عمل به دلیل فشاری كه به او وارد می سازد مدت زمان زیادی طول نمی كشد و فرد بی اختیار به نفس كشیدن ادامه می دهد.
او می گوید حس گرسنگی در یك فرد بسیار شدید است، اما اگر این حس به اندازه حسی كه فرد نیاز به نفس كشیدن دارد قوی نباشد كمتر از آن نیز نیست.
حسی كه فرد نیاز به نفس كشیدن دارد دقیقاً مثل حسی است كه یك فرد چاق در مقابل گرسنگی دارد و باید بعد از آنكه حجم زیادی از وزن بدن خود را كاهش داد در مقابل گرسنگی مقاومت كند.
 
لاغرهای خوشبخت
 
از آنجا كه بیماری چاقی یك مشكل بزرگ است، راه حلی كه برای جلوگیری از شیوع این بیماری پیشنهاد می كنند این است كه مردم باید بدانند افزایش وزن شرایط غیر قابل برگشت و جبران ناپذیری است كه همه باید از آن در حذر باشند. اما مطالعات و بررسیها نشان داده كه این فرضیه غلط است.
تحقیقات و بررسی های دكتر اتهان سیمس در دانشگاه ورمونت شاهد مثال خوبی است. او افراد لاغر را مورد تحقیق و بررسی قرار داد، بدین معنا كه اگر افراد لاغر تحت یك رژیم خاصی چاق بشوند چه اتفاقی می افتد.
او افراد یك بازداشتگاه را مورد مطالعه قرارداد كه داوطلب شدند وزن خود را افزایش دهند. علی رغم مشكلات بسیار آنها موفق شدند وزن بدن شان را بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش دهند.
افزایش وزن آنها به مدت ۴ تا ۶ ماه طول كشید و در این مدت آنها هر روز به وفور مواد غذایی مورد علاقه خود را می خوردند. بعضی از آنها به میزان ۱۰ هزار كالری در روز كه یك حجم غذایی شگفت و باور نكردنی بود مصرف می كردند.
به محض اینكه آنها چاق شدند، متابولیسم بدن آنها (سوخت و ساز بدن آنها) به مقدار ۵۰درصد افزایش پیدا كرد و آنها برای اینكه وزن كنونی خود را حفظ كنند به بیشتر از ۲۷۰۰ كالری در هر مترمربع از سطح بدن شان نیاز داشتند.
نكته جالبی كه مشاهده شد این بود كه هنگامی كه تحقیقات به اتمام رسید، افراد لاغری كه این همه چاق شده بودند، هیچ گونه مشكلی برای كم كردن وزن بدن شان نداشتند و در عرض چند ماه وزن بدن شان به راحتی به حالت طبیعی برگشت.
دانشمندان می گویند یك دلیل برای اینكه افراد چاق و افراد لاغر بعد از یك رژیم غذایی نمی توانند وزن بدن شان را ثابت نگه دارند وجود دارد.
فردی كه تحت رژیم غذایی، وزن بدنش را كاهش می دهد سرعت متابولیسم بدن او به میزان چشمگیری كاهش پیدا می كند و فردی كه با رژیم غذایی وزن بدنش زیاد می شود، سرعت متابولیسم بدنش دو برابر می گردد. این موضوع دقیقاً بر خلاف چیزی بود كه اكثر دانشمندان فكر می كردند.
مطالب داغ هفته اخیر

تبلیغات متنی