کارهایی که باید درپایان روزبرای موفقیت شغلی انجام داد

کارهایی که باید درپایان روزبرای موفقیت شغلی انجام داد
 مایکل کر می‌گوید افراد موفق در زمینه‌ی کسب و کار همواره یک فهرست منظم از کارهای روزانه خود دارند و در آن هر موردی را که لازم است به سرانجام برسانند ثبت می‌کنند.
 
 
اگر دوست دارید در شغلی که دارید به موفقیت بیشتری برسید و پله های ترقی را به سرعت طی کنید باید در پایان روز کاری و وقت اداری این کارها را انجام دهید. مایکل کر (Michael Kerr)، یکی از نویسندگان موفق کتاب‌های مرتبط به کسب‌و‌کار، می‌گوید: “شیوه‌ای که ساعت کاری‌تان را به پایان می‌برید اهمیت بسیاری دارد” زیرا می‌تواند بر روحیه شما در باقیمانده روزتان و همین‌طور روابط اجتماعی‌تان اثرگذار باشد.

 

امکان دارد این مسئله کیفیت خواب شبانه شما را نیز تعیین کند و کیفیت خواب شبانه بر عملکرد فردای شما تاثیر می‌گذارد. لین تیلور، یک متخصص فضای کسب‌و‌کار، می‌افزاید بیش‌تر افراد موفق برای به پایان بردن روز کاری خود از روتین یکسانی استفاده می‌کنند و همین عادات تکراری سبب می‌شوند آنان روز بعد کار را بهتر و با تمرکز بیش‌تری آغاز کنند.

 

 

این عادات به قرار زیر هستند:

1 – به روز کردن کارهای روزانه
مایکل کر می‌گوید افراد موفق در زمینه‌ی کسب و کار همواره یک فهرست منظم از کارهای روزانه خود دارند و در آن هر موردی را که لازم است به سرانجام برسانند ثبت می‌کنند. ۱۰ دقیقه‌ی پایانی روز کاری این افراد زمانی است که آنان به سراغ کارهایی که باید انجام می‌دادند رفته، میزان پیشرفتشان را بررسی، موارد انجام شده را حذف و موارد جدید را بر اساس اولویت به آن می‌افزایند.این‌کار سبب می‌شود آنان فردا صبح بدانند دقیقاً از چه نقطه‌ای باید کار را از سر بگیرند و شروع روزشان همراه با سردرگمی نباشد.

 

 

2 – مرتب کردن میز و فضای کار
به اتمام رساندن کارها وقتی نظم کافی نداشته باشید بسیار طولانی‌تر می‌شود. داشتن یک فضای کاری و همین‌طور میز مرتب به ذهن شما کمک می‌کند تا با سازماندهی بیش‌تری فکر کنید و امور را راحت‌تر اولویت‌بندی کنید. هم‌چنین سبب می‌شود به وسایل و اسناد مورد نیاز خود سریع‌تر دسترسی پیدا کنید و سرعت جلو رفتن کار نیز افزایش یابد.

 

 

3 – آنچه به دست آمده مورد بررسی قرار می‌گیرد
تیلور می‌گوید یکی از عوامل موفقیت این است که علاوه بر تمرکز روی مواردی که لازم است به انجام برسانید هر از گاهی آن‌چه که انجام داده‌اید را نیز مرور کنید. او می‌افزاید یک دقیقه زمان کافیست تا روز خود را مرور کنید و ببینید چه کارهایی انجام داده‌اید. در بسیاری مواقع متوجه می‌شوید دستاوردهای روزانه‌تان بیش‌تر از حد انتظار بوده و همین امر سبب می‌شود فردا را با انگیزه بیش‌تری آغاز کنید.

 

 

4 – توجه به اشتباهات ضرورت دارد
در هر روز کاری ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم، افراد موفق در پایان روز خود این اشتباهات را به خود یادآوری و آن‌ها را برای همیشه به خاطر می‌سپارند. این‌که اشتباه کنیم امری پذیرفته است ولی اینکه اشتباه خود را تکرار نکنیم، از آن درس گرفته و راهی برای جبرانش بیابیم ضرورت است و پایان روز زمان خوبی است که به این مسئله بپردازیم.

 

 

5 – متمرکز بمانید
معمولا در پایان روز ذهن شما شروع به حرکت به سمت افکار متفاوت و غیرمرتبط می‌کند. سعی کنید تا در دقایق پایانی بر روی مواردی که مشغول آن‌ها هستید تمرکز داشته باشید و برای فردای خود کار اضافه ایجاد نکنید.

 

 

6 – تعیین کردن نخستین هدف فردا
افراد موفق فهرستی از کارهایی که باید فردا به انجام برسانند دارند و در این فهرست نخستین هدفی که باید محقق شود به‌شکل واضح مشخص شده است. تیلور می‌گوید شاید شما بدانید لازم است فردا دو یا سه کار مهم را باید انجام بدهید ولی بهتر است تصمیم بگیرد نخستین آن‌ها برای شروع و تمام کردن کدام است.
هر چه بتوانید مسیر روز آینده‌ی خود را مشخص‌تر کنید دستاوردهای آن روز بیش‌تر و بهتر خواهند شد.

 

 

7 – همکاران یک فرد موفق می‌دانند چه‌طور با او در خارج از ساعات کاری تماس بگیرند
افراد موفق به کسانی که لازم است با آن‌ها در تماس باشند یک روش مشخص و آسان را برقراری برقراری ارتباط در خارج از ساعات کاری ارائه می‌کنند. اینکه سعی کنید در ساعات استراحت با محل کار خود هیچ ارتباطی نداشته باشید روشی اشتباه است. شاید بعضی روزها بخواهید از کار فاصله بگیرید ولی در زمان‌هایی که می‌دانید به شما نیاز خواهد بود بهتر است یک روش منطقی ارتباط به همکاران و مدیران خود داشته باشید.

 

 

8 – افراد موفق همواره سپاس‌گذار هستند
معمولا کسانی که در کار خود بهترین هستند همواره به کوچک‌ترین عملی که دیگران در محیط کارشان برای آنان انجام داده‌اند توجه متقابل نشان می‌دهند. در بسیاری مواقع آنان پایان روز خود را با تشکر از همکاران و مدیرانشان به اتمام می‌برند و همین مسئله سبب بالا رفتن نشاط و روحیه در آنان می‌شود.

 

 

9 – خداحافظی کردن را فراموش نکنید
ذکر یک خداحافظی دوستانه در پایان روز به مدیران و همکاران شما نشان می‌دهد که با روی خوش در حال ترک محل کارتان هستید و از آن‌چه به انجام رسیده رضایت دارید. این امر سبب می‌شود فردا شروعی بهتر داشته باشید و همکاران شما بیش از گذشته همراهیتان کنند.

 

 

10 – افراد موفق واقعاً محل کار خود را ترک می‌کنند
افراد موفق اهمیت برقراری تعادل بین کار و زندگی را می‌دانند و از همین روی سعی می‌کنند ساعت‌های معقولی را به کار بپردازند. ماندن بیش از حد در محل کار سبب می‌شود در روزهای آتی انرژی کمتر و البته روحیه نامناسبی برای کار کردن داشته باشید.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
مردی برای هدیه دادن به فرزندانش مار دزدید
مردی برای هدیه دادن به فرزندانش مار دزدید
مشاهده بیشتر