چرا عرق می کنیم و چگونه از شر تعرق زیاد خلاص شویم؟

چرا عرق می کنیم و چگونه از شر تعرق زیاد خلاص شویم؟

دکتر «دیوید پاریزر» استاد دانشگاه پوست دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی می‌گوید: ما بین دو تا چهار میلیون غدد عرقی در بدنمان داریم که بر روی پیشانی، صورت، زیر بغل و کف پا متمرکز شده‌اند. آنها عرق تولید می‌کنند و عرق از طریق منافذ پوستی دفع می‌شود تا بدن ما را از گرم شدن بیش از حد محافظت کند. با تبخیر شدن عرق، پوست ما خنک می‌شود.

چرا بعضی از ما بیش از دیگران عرق می‌کنیم؟
دو نوع «تعریق بیش از اندازه» وجود دارد: تعریق بیش از اندازه اولیه، که به خودی خود اتفاق می‌افتد و تعریق بیش از اندازه ثانویه که توسط داروها یا سایر مشکلات پوستی زمینه‌ای ایجاد می‌شود. در این مقاله به تعریق بیش از اندازه نوع اولیه پرداخته می‌شود.
دکتر سلیس می‌گوید: اکثر افرادی که مبتلا به تعریق بیش از اندازه هستند، چهار برابر حالت طبیعی عرق می‌کنند. هر چند ممکن است این میزان بسیار بیشتر یا بسیار کمتر باشد. مشکل این است که زمانی که بدن آنها نیاز به خنک شدن ندارد هم عرق می‌کند. این افراد می‌توانند افرادی آرام، خونسرد و بدون استرس باشند، اما باز هم بیش از حد عرق کنند.
محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این اختلال می‌شود، اما پزشکان فکر می‌کنند شاید مشکلی بین ارتباط مغز با غدد عرقی وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد که غدد عرقی افراد مبتلا به تعریق بیش از اندازه، حساس‌تر از غدد عرقی افراد عادی است. این مشکل در برخی افراد موروثی است. ممکن است تعریق بیش از اندازه در بیشتر افراد یک خانواده وجود داشته باشد. بیش از دوسوم افراد مبتلا به این بیماری، افراد مبتلای دیگری نیز در خانواده‌شان دارند و به نظر می‌رسد این مشکل از آغاز بلوغ شروع می‌شود. تعریق بیش از اندازه یا «هایپر هیدروسیس» تمایل دارد خود را در چهار منطقه از بدن نشان دهد: زیر بغل، کف دست، کف پا، صورت و کف سر. اما تعریق بیش از حد می‌تواند در سراسر بدن اتفاق بیفتد. تعریق معمولا متقارن است؛ به این معنی که هر دو طرف بدن به یک میزان تحت تاثیر غدد قرار می‌گیرند و عرق می‌کنند.

 

چه مقدار تعریق، تعریق زیاد محسوب می‌‌شود؟
برای تشخیص «هایپر هیدروسیس» لازم نیست کمیت تعریق را اندازه بگیریم، کافی‌ است بفهمیم تعریق بیش از اندازه، کیفیت زندگی بیمار را تا چه حد تحت تاثیر قرار داده است.
ممکن است دو نفر، یکی دو برابر حد طبیعی و دیگری هشت برابر حد طبیعی عرق کند، ولی هر دوی آنها مبتلا به «هایپر هیدروسیس» باشند.
اگر بیش از حد به عرق کردن خود و راه‌های مقابله با آن فکر می‌کنید، به احتمال زیاد تعرق شما از حالت عادی بیشتر است، برای مثال فردی که همیشه لباس تیره می‌پوشد و سه پیراهن یک شکل همراه خود به محل کارش می‌برد تا با تعویض آنها تعریق بیش از اندازه‌اش را مخفی کند. بعضی از افراد حتی از حوله‌های کوچک و گاهی هم از نوار بهداشتی کوچک برای مخفی کردن عرق زیر بغلشان استفاده می‌کنند. آنها ممکن است یک شی مرطوب کنار دست خود بگذارند و به بهانه خیس بودن دست‌شان با همکاران‌شان دست ندهند!

 

چگونه از شر تعریق زیاد خلاص شویم؟
راه‌های زیادی برای درمان «هایپر هیدروسیس» وجود دارد. متخصصان پوست درمان را با تجویز ضدعرق‌ها شروع می‌کنند. اگر این نسخه جواب نداد، پزشکان از درمان به وسیله امواج کوتاه الکتریکی روی مناطقی که غدد عرقی وجود دارد، استفاده می‌کنند. روش دیگر تزریق سم بوتولیسم «بوتاکس» است، هر دوی این موارد باعث بلوکه شدن سیگنال‌های غدد عرقی می‌شود که عملکردشان تولید عرق است. زمان تکرار این درمان وقتی است که تعرق زیاد مجددا شروع شود. اگر این درمان‌ها عمل نکنند، داروهایی وجود دارند که می‌توانند عملکرد غدد عرقی را مختل کنند، اما باید در نظر بگیرید که این داروها عوارض جانبی شدیدتری دارند. جراحی برای برداشتن غدد عرق یا قطع اعصاب غدد، آخرین راه‌های علاج محسوب می‌شوند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر