بهترین راهکارها برای پیشگیری از بیماری ام اس (ms)

بهترین راهکارها برای پیشگیری از بیماری ام اس (ms)

برخي از اقداماتي كه مي‌تواند به هر يك از ما براي جلوگيري از ابتلا به بيماري ام اس (MS) كمك كند را مي‌خوانيم.

 

 

1. ميوه‌
خوردن ميوه‌هاي بنفش و قرمز (تمشك و شاتوت و…) و ميوه‌هاي زرد و نارنجي را در برنامه‌ خوراك روزانه خود قرار دهيد. دسته اول تاثير راديكال‌هاي آزاد را بر بدن شما كاهش خواهد داد و دسته دوم باعث مي‌شود كه اعصاب شما عملكرد بهتري داشته باشد. گوجه بخوريد. اين ماده خوراكي قرمزرنگ اگر روزي به اندازه يك عدد ميل شود، كاهش خطر ابتلا به ام‌اس را در پي خواهد داشت.

 

 

2. محل زندگی
فناوري و امواجي كه تلفن همراهمان مي‌تواند از خود ساطع كرده و ما را در بر بگيرد، خطري براي مبتلاشدن به ام‌ اس هستند. بنابراين تا مي‌توانيد خود را از اين فناوري‌ها دور كنيد. شايد به‌نظر نيايد اما محل زندگي در ابتلا به ام‌اس موثر است. مكان‌هايي كه پارازيت بيشتر، آلودگي شديدتر و فاضلاب‌هاي وسيع‌تري دارند، خطرات ابتلا به اين بيماري را چندين برابر افزايش مي‌دهند.

 

 

3. چربی های غیر اشباع
روغن زيتون، آووكادو و ساير چربي‌هاي تك غيراشباعي را جايگزين ساير روغن‌ها كنيد.

 

 

4. مواد غذایی حاوی فیبر
خوردن مواد غذایی حاوی فيبر نيز مي‌تواند به پيشگيري از بیماری ام اس كمك كند. فيبرها را در خوراكي‌هايي مانند خربزه و طالبي و سبزيجات مي‌توانيد پيدا كنيد.

 

 

5. ويتامين D
كمبود ويتامين D يكي از مواردي است كه در ابتلا به بيماري ام‌اس مي‌تواند موثر باشد. ويتامين D را مي‌توان در زرده تخم‌مرغ، شير، ماست، پنير، كره حيواني، روغن كبد ماهي و… جست‌وجو كرد.

 

 

6. شیر
خوردن روزانه يك ليوان شير، خطر ابتلا به ام‌اس را تا چهار برابر كاهش خواهد داد، پس از آن غافل نشويد.

 

 

7. دخانیات
مصرف دخانيات، يكي از عوامل موثر در ابتلا به ام‌اس است. افراد سيگاري يا كساني كه دخانيات مصرف مي‌كنند بيش از ديگران در معرض اين بيماري قرار خواهند گرفت.

 

 

8. مصرف ماهی
ماهي نیز حاوي موادي است كه در عدم ابتلا و كنترل بيماري ام اس نقش مهمي مي‌تواند ايفا كند.

 

 

9. استرس
استرس‌هاي روحي و هيجاني نيز مي‌توانند خطر ابتلا به بيماري ام اس را افزايش دهند. در نتيجه بهتر است افراد از اين حس‌ها تا جاي ممكن جلوگيري كنند و استرس را از خود دور كنند.

 

 

يك متخصص طب كار با اشاره به اينكه اگر افراد مقداري فشار را از جانب محيط احساس نكنند، انگيزه‌اي براي انجام فعاليت‌هاي خود ندارند، اظهار كرد: عوامل سازماني و شرايط فيزيكي از مشكلاتي هستند كه مي‌توانند باعث ايجاد استرس‌هاي شغلي در محيط كار شوند. دكتر صالح پور با اشاره به اينكه استرس حالتي از بدن است كه در مواجهه با تعدادي از تظاهرات فيزيولوژيك خاص مشخص مي‌شود، گفت: تظاهرات استرس رابطه مستقيم با سيستم عصبي خودكار بدن دارد كه اين سيستم كنترل‌كننده پاسخ‌هاي فيزيولوژيك انسان است.

 

 

وي يادآورشد: اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك در بدن مسئول تنظيم سيستم خودكار هستند و شناخت تظاهرات استرس در بدن نخستين قدم در كنترل موثر استرس است. اين متخصص طب كار با اشاره به اينكه تظاهرات هيجاني و احساسي شامل احساس افسردگي، نااميدي و پرخاشگري مي‌شود، خاطرنشان كرد: استرس شغلي به معني واكنش منفي فرد نسبت به فشار بيش از حد وارد بر وي يا ساير انواع تكاليفي كه در محيط كاري بر دوش فرد گذاشته مي‌شود، است.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
مشاهده بیشتر