درآمد میلیاردی کارت‌ خوان‌ ها را می دانید چقدر است؟

درآمد میلیاردی کارت‌ خوان‌ ها را می دانید چقدر است؟

به گزارش فراناز براساس آخرین برآوردهای بانک مرکزی مبلغ کارمزدی که از ابتدای آبان ماه از دستگاه های پایانه فروشگاهی بابت هر تراکنش از دارندگان کارت خوان ها اخذ خواهد شد، حدود 100 تا 120 تومان خواهد بود که البته این مبلغ درصدی از رقم فروش نیست و به میزان تراکنش بستگی دارد.
هزینه‌ محاسبه شده بانک مرکزی برای هر تراکنش بین 200 تا 250 تومان است که تصمیم بر این شده است که حدود 50 درصد از این هزینه‌ در قالب کارمزد پوشش داده شود.
مسئولان بانک مرکزی تاکید کرده اند که مبلغی که کسر می شود متوجه شهروندان نخواهد بود، بلکه حدود دو میلیون واحد صنفی که از پایانه های فروش استفاده می کنند را در بر خواهد گرفت. بررسی ها نشان می دهد که در خردادماه امسال مجموع تعداد تراکنش های “شاپرک” شامل 12 شرکت ارائه دهنده خدمات در کلیه بخش ها در کل کشور 577.069.486 تراکنش بوده است.
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، در خردادماه امسال تعداد تراکنش های پایانه های فروش در سراسر کشور بیش از 429.946.777 میلیون بوده است. از این تعداد 294.703.826 تراکنش مربوط به خرید، 87.553.139 تراکنش مربوط به مانده گیری و حدود 47.689.812 تراکنش نیز پرداخت قبض و خرید شارژ بوده است.
این در حالی است که مطمئنا تعداد تراکنش های پایان سال و شهریورماه که نزدیک به فصل آغاز مدارس است، به چند برابر افزایش می یابد. با این وجود اگر تعداد تراکنش های خردادماه را ملاک قرار دهیم و با این حساب اگر بابت هر تراکنش دریافت مبلغ 100 تومان در شورای پول و اعتبار به تصویب نهایی برسد، درآمد حاصل از کارمزدگیری بابت هر تراکنش پایانه های فروش در هر ماه حدود 57.700.000.000  تومان و سالیانه 692.400.000.000 تومان خواهد بود.
همچنین اگر رقم کارمزد 120 تومانی تصویب شود، درآمد ماهیانه 69.240.000.000 تومان و سالیانه 830.880.000.000 تومان خواهد بود.
بانک مرکزی دلیل دریافت کارمزدها را استفاده بالا از این شبکه، بازسازی آن با توجه به استهلاک و نیاز به نگهداری و ناکافی بودن یارانه های پرداختی بانکها بابت نگهداری شبکه اعلام می کند. بررسی ها حاکی است که نرخ هر پایانه فروشگاهی نیز بین 700 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.
ناصر حکیمی مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اعلام اینکه خدماتی که روی پایانه های فروش ارائه می شود به قدری بالا است که این هزینه های جزیی دریافتی که برای بهبود شبکه استفاده می شود بسیار ناچیز است، می گوید: احساس می کنم فروشندگانی که مخالف اجرای این طرح هستند از مبلغ کارمزد دریافتی مطلع نیستند و مبلغی که برای کارمزد دریافت می شود واقعا ناچیز است.
با این وجود، فروشندگان دارنده دستگاه های کارت خوان به ویژه افرادی که مبالغ کمتری بابت هر تراکنش بدست می آورند، حتی مبلغ 100 تومان را هم زیاد می دانند، در عین حال مسئولان بانک مرکزی دغدغه و نگرانی فروشندگان را ناشی از شایعه هایی که در مورد طرح ایجاد شده است، عنوان می کنند.
از سوی دیگر مردم عامه مردم هم نظراتی دارند، اینکه اولین نتیجه گرفتن کارمزد تورم است و فروشندگان بابت کسر هر 120 تومان ممکن است ارقامی چندین برابر آن به قیمت کالای خود اضافه نمایند و آن را از مردم بگیرند.
یکی از فروشندگان عنوان کرد: اگر ماهیانه هزار بار کارت در دستگاه کشیده شود و کارمزد هر تراکنش 100 تومان باشد، به ازای آن هر ماه 120 هزار تومان از یک فروشنده دریافت می شود که اگر اجاره ماهیانه مغازه این فرد یک میلیون تومان باشد، می توان گفت که 12 درصد هزینه اجاره به عنوان کارمزد دریافت خواهد شد.
نکته دیگری که مسئولان بانک مرکزی بر آن تاکید دارند، این است که بخشنامه دریافت کارمزد از پذیرندگان کارت خوان ها دو سال پیش صادر شده بود اما اجرایی نشد و هم اکنون با تغییراتی خواستار اجرایی شدن آن هستیم.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر