دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

 در تحقیقاتی دانشمندان تفاوت چرخه ی خواب و بیداری طبیعی فرد (chronotypes) را در افراد شب زنده دار و افراد سحر خیر بررسی کردند.

 

خطر مبتلا شدن به دیابت، سندرم متابولیک و سارکوپنیا(زوال ماهیچه های اسکلتی) دراشخاصی که شبها نمی خوابند زیادتر از اشخاصی است که صبحها زود بیدار می شوند حتی اگر  میزان ساعات خواب  این اشخاص با هم یکسان باشد.

بیدارماندن زیاد درشب موجب کم خوابی، نامطلوب شدن کیفیت خواب و غذا خوردن در زمان نامناسب می شود که در نهایت به تغییر درمتابولیسم  بدن منجر می گردد. نتایج این تحقیق درمجله ی جامعه ی غدد Journal of Clinical Endocrinology & Metabolismمنتشر گردید.

به گفته ی پرفسور kim  یکی از نویسندگان این پژوهش دردانشگاه پزشکی Ansan  در کره:  صرفنظر از شیوه ی زندگی، افرادی که مدت زمان بیشتری درهنگام شب بیدار می مانند درمعرض خطرات سلامت بیشتری نظیر دیابت وکاهش حجم ماهیچه ها نسبت به افراد سحرخیز هستند، این موضوع می تواند با کاهش کیفیت خواب این افراد و رفتارها وعادات ناسالم آنها نظیر کشیدن سیگار، خوردن غذا در اواخر شب و سبک زندگی  بی تحرک آنها مرتبط باشد.

در این تحقیق عادات خواب و متابولیسم  در 1620 شرکت کننده مورد مطالعه  قرار گرفت. این  افراد بین 47 تا 59 سال سن داشتند و به پرسشنامه هایی درباره ی چرخه ی خواب و بیداری، کیفیت خواب وعادات شیوه ی زندگی خود نظیر پرداختن به ورزش  پاسخ دادند.

محققان با تهیه ی نمونه های خونی از این  افراد به ارزیابی سلامت متابولیک آنها پرداختند. علاوه بر این  از افراد شرکت  کننده برای اندازه گیری چربی کل بدن و توده ی بدون چربی اسکن DEXA  تهیه گردید  از سوی دیگر برای اندازه گیری چربی احشایی شکم از آنها سی تی اسکن تهیه شد.

 بر اساس نتایج پرسشنامه ها، 480 شرکت کننده به عنوان افراد سحرخیز یا morning chronotypesمعرفی و 95 نفر به عنوان افراد شب زنده دار یا evening chronotypesطبقه بندی شدند. افراد شب زنده دار از نظر سنی جوانتر از افراد سحر خیز بودند اما میزان چربی بدنی و تری گلسیریدهای (چربی خون) آنان بیش از افراد سحر خیز بود.

همچنین درافراد شب زنده دار احتمال کاهش ماهیچه ها یا سارکوپنیا ( بیماریی که دربدن بتدریج حجم ماهیچه های اسکلتی کاهش می یابد) بیشتر از افراد سحرخیز بود.

درمردان شب زنده دار احتمال ابتلا به دیابت یا سارکوپنیا بیش از افراد سحر خیز بود. درمیان زنان، میزان چربی شکمی در افرادیکه شب زنده داربودند بیشتر بوده و خطر ابتلا به سندرم متابولیک (مجموعه ای از فاکتورهایی که خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته ی مغز و دیابت را افزایش می دهد) نسبت به  افراد سحر خیز بیشتربود.

 به گزارش فراناز دکتر Kim می گوید: با توجه به اینکه در بسیاری از افراد جوان چرخه ی خواب و بیداری از نوع Night chronotypesاست، خطرات متابولیکی مرتبط با ساعت شبانه روزی آنها یک مسئله ی مهم بهداشتی است، که باید به آن رسیدگی شود.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
مشاهده بیشتر