پس از زایمان ریزش مو طبیعی است؟

پس از زایمان ریزش مو طبیعی است؟

پاسخ دکتر بهروز باریکبین متخصص پوست و مو عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی:
دلیل ریزش موی شما نه بارداری است و نه شیردهی بلکه زایمان است. اصولا بعد از زایمان بدلیل تغییرات شدید هورمونی و نیز کم خونی و استرس ناشی از زایمان، ریزش موی خاصی بطور شایع رخ میدهد که از نوع تلوژن افلوویوم است و اصولا گذراست.

 

اما گاه پیش می‎آید که این نوع ریزش مو با ریزش موی با علت دیگر شامل ریزش موی آندروژنتیک یا نوع مردانه مخلوط و همزمان می‎شود. معمولا در دوران بارداری بدلیل اینکه فاز فعال رشد مو طولانی‎تر می‎شود، وضعیت موها عموما بهتر می‎شود اما از حدود یک ماه بعد از زایمان ریزش مو شروع می‎شود و ممکن است تا یکسال این ریزش مو ادامه داشته باشد.

 

در افراد سالم ریزش روزانه 50 تا 100 عدد موی تلوژن(در فاز استراحت) طبیعی تلقی می شود اما افزایش ریزش مو بعد از زایمان  امری طبیعی است و لذا ریزش تا مثلا 200 عدد در روز هم امری شایع است. مصرف ماینوکسیدیل 2% بصورت موضعی و نیز برخی از تونیک های گیاهی در بهبود این وضعیت موثرند.

 

همچنین توجه به درمان فقر آهن(در صورت وجود) و برخی از مکملهای غذایی مو و ناخن در بهبود این وضعیت موثرند. باید توجه کرد که این نوع ریزش مو کاملا طبیعی است و روحیه بخشیدن به بیمار مهمترین کار است. در صورت وجود مشکلات زمینه‎ای مانند فقر آهن یا مشکلات تیروئید باید آنها را رفع کرد. توجه به تغذیه صحیح بعد از زایمان نیز بسیار مهم است.

 

گردآوری : فراناز

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما