بهترین کانال خفن تلگرام باحال

دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

دیابت و ارتباط نزدیک آن با سحرخیزی

 در تحقیقاتی دانشمندان تفاوت چرخه ی خواب و بیداری طبیعی فرد (chronotypes) را در افراد شب زنده دار و افراد سحر خیر بررسی کردند.

 

خطر مبتلا شدن به دیابت، سندرم متابولیک و سارکوپنیا(زوال ماهیچه های اسکلتی) دراشخاصی که شبها نمی خوابند زیادتر از اشخاصی است که صبحها زود بیدار می شوند حتی اگر  میزان ساعات خواب  این اشخاص با هم یکسان باشد.

بیدارماندن زیاد درشب موجب کم خوابی، نامطلوب شدن کیفیت خواب و غذا خوردن در زمان نامناسب می شود که در نهایت به تغییر درمتابولیسم  بدن منجر می گردد. نتایج این تحقیق درمجله ی جامعه ی غدد Journal of Clinical Endocrinology & Metabolismمنتشر گردید.

به گفته ی پرفسور kim  یکی از نویسندگان این پژوهش دردانشگاه پزشکی Ansan  در کره:  صرفنظر از شیوه ی زندگی، افرادی که مدت زمان بیشتری درهنگام شب بیدار می مانند درمعرض خطرات سلامت بیشتری نظیر دیابت وکاهش حجم ماهیچه ها نسبت به افراد سحرخیز هستند، این موضوع می تواند با کاهش کیفیت خواب این افراد و رفتارها وعادات ناسالم آنها نظیر کشیدن سیگار، خوردن غذا در اواخر شب و سبک زندگی  بی تحرک آنها مرتبط باشد.

در این تحقیق عادات خواب و متابولیسم  در 1620 شرکت کننده مورد مطالعه  قرار گرفت. این  افراد بین 47 تا 59 سال سن داشتند و به پرسشنامه هایی درباره ی چرخه ی خواب و بیداری، کیفیت خواب وعادات شیوه ی زندگی خود نظیر پرداختن به ورزش  پاسخ دادند.

محققان با تهیه ی نمونه های خونی از این  افراد به ارزیابی سلامت متابولیک آنها پرداختند. علاوه بر این  از افراد شرکت  کننده برای اندازه گیری چربی کل بدن و توده ی بدون چربی اسکن DEXA  تهیه گردید  از سوی دیگر برای اندازه گیری چربی احشایی شکم از آنها سی تی اسکن تهیه شد.

 بر اساس نتایج پرسشنامه ها، 480 شرکت کننده به عنوان افراد سحرخیز یا morning chronotypesمعرفی و 95 نفر به عنوان افراد شب زنده دار یا evening chronotypesطبقه بندی شدند. افراد شب زنده دار از نظر سنی جوانتر از افراد سحر خیز بودند اما میزان چربی بدنی و تری گلسیریدهای (چربی خون) آنان بیش از افراد سحر خیز بود.

همچنین درافراد شب زنده دار احتمال کاهش ماهیچه ها یا سارکوپنیا ( بیماریی که دربدن بتدریج حجم ماهیچه های اسکلتی کاهش می یابد) بیشتر از افراد سحرخیز بود.

درمردان شب زنده دار احتمال ابتلا به دیابت یا سارکوپنیا بیش از افراد سحر خیز بود. درمیان زنان، میزان چربی شکمی در افرادیکه شب زنده داربودند بیشتر بوده و خطر ابتلا به سندرم متابولیک (مجموعه ای از فاکتورهایی که خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته ی مغز و دیابت را افزایش می دهد) نسبت به  افراد سحر خیز بیشتربود.

 به گزارش فراناز دکتر Kim می گوید: با توجه به اینکه در بسیاری از افراد جوان چرخه ی خواب و بیداری از نوع Night chronotypesاست، خطرات متابولیکی مرتبط با ساعت شبانه روزی آنها یک مسئله ی مهم بهداشتی است، که باید به آن رسیدگی شود.

پربیننده ترین مطالب سایت

جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان) عکس گرفتن از واژن و باسن دختران به عنوان وثیقه برای وام دختر زیبارویی که بدون مهبل (واژن) به دنیا آمد + عکس رابطه بی شرمانه این زن مست با حیوانات (عکس) زیباترین مدل لباس خواب عروس ویژه شب زفاف عکس مدل مانتوهای دخترانه در طرح های شیک و جدید عکس نوشته های زیبای عاشقانه و رمانتیک سال 96 وسوسه شدن پزشک جوان از کارهای زن صیغه ای وسوسه شدن راننده اتوبوس از آرایش غلیظ دختر 15 ساله (عکس) اندام خوشگل و دیدنی دختری با پاهای 130 سانتی متر + عکس چند برابر کردن لذت رابطه جنسی با این راهکارهای ساده شب زفاف یک زوج جوان که ماجرایی عجیب دارد (عکس) خواهر و برادری که 10 سال زن و شوهر بودند سقوط دختر و پسر از پنجره درهنگام رابطه جنسی! عکس اس ام اس تبریک عید فطر با معانی زیبا و خاص خانمی که با اندام جذابش مردان را تحریک می کند(عکس) آیا خودارضایی را می توان از روی ظاهر فرد تشخیص داد؟
مطالب پربازدید هفته