6 روش جوان شدن آسان

6 روش جوان شدن آسان
استفاده از کرم های متفاوت، رنگ کردن موی سر و… راهکارهای موقت برای جوان سازی است. اما راهکارهایی هم وجود دارد که از طریق آن می توانیم روند پیری را کند کنیم.
 
 
 
تقسیم سلول ها را بهتر بشناسید
تقسیم سلول ها برای جایگزین کردن سلول های جدید با سلول های قدیمی ضروری است. در این روند، تلومرز مانع از فرسودگی DNA سلولی هنگام تکثیر سلول ها می شود و میتوکندری نیز انرژی تولید و به بدن کمک می کند تا تکثیر سلول انجام شود.
 
 
 
تقویت تغذیه
سرماخوردگی که در دوره کودکی ظرف چند روز برطرف می شود، در میانسالی باعث می شود یک هفته کامل در رختخواب بمانید زیرا سیستم ایمنی در حال پیر شدن است. با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی ضعیف می شود زیرا سلول های T ما در حال پیر شدن است. در نتیجه به سرماخوردگی، سرطان و… مستعدتر می شویم. این افت عملکرد سلول های T با مولکولی به نام P38MAPK ارتباط داده شده است. با کاهش و توقف این توانایی سلول های T عملکرد میتوکندری افزایش می یابد. خبر خوب این است که P38MAPK از طریق میزان کم مواد مغذی فعال می شود. در نتیجه محققان به این نتیجه رسیده اند که روند پیری با غذایی که می خوریم، ارتباط دارد.
 
 
 
ورزش
ورزش تنها یک نسخه عالی برای رفع مشکلات جسمی نیست بلکه می تواند شروع جوانی هم باشد. محققان دریافته اند، برنامه غذایی نامناسب نه تنها روند پیری سلولی را تسریع می کند بلکه از آسیب دیدگی سلولی نیز پیشگیری نمی کند. ورزش تعداد میتوکندری و فعالیت متابولیکی آنها را افزایش می دهد.
 
 
 
کاهش وزن
کاهش وزن تاثیر زیادی روی سلول می گذارد. چاقی مفرط، اثر نامطلوبی روی سلامت دارد و باعث پیری زودرس و کاهش طول عمر می شود. اما با کاهش وزن طول تلومرز افزایش می یابد.
 
 
 
مدیتیشن
مدیتیشن منظم باعث کاهش ۱۷ درصدی استرس می شود. از بین بردن استرس گام مهمی در مقابله با روند پیری است زیرا استرس مانند ماده شیمیایی بنزین یا دود سیگار سمی است. علاوه بر آن مدیتیشن باعث طولانی شدن تلومرز نیز می شود.
 
 
 
گیاهان دارویی مصرف کنید
برخی پزشکان، گیاهانی مانند ژینکوبیلبوا را برای سلامتی تلومرزها توصیه می کنند.
 
 
 
بایستید
برای محافظت از تلومرزها از جای خود بلند شوید. محققان دریافته اند، هرچه زمان کوتاه تری بنشینید تلومرزها نیز عمر طولانی تری می  کنند. در واقع برای محافظت از تلومرزها ایستادن از ورزش کردن مهم تر است. بنابراین کارهایی مانند تماشای برنامه تلویزیون، بررسی ایمیل، تماس گرفتن با دوست را می توان ایستاده انجام داد.
 
 
گردآوری : فراناز
مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
دادن خر زنده به ببرهای گرسنه در یک باغ وحش + تصاویر
دادن خر زنده به ببرهای گرسنه در یک باغ وحش + تصاویر
مشاهده بیشتر